Konin: Diecezjalne rekolekcje dla kobiet

16 września 2024 r., Tekst i zdjęcie: Irmina Grabarczyk

Konin: Diecezjalne rekolekcje dla kobiet

W dniach 13-15 września 2024 r., w parafii świętego Maksymiliana w Koninie, odbyły się diecezjalne rekolekcje dla Kobiet. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Włocławskiej. Rekolekcje poprowadziła dr hab. s. Judyta Pudełko PDDM ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Pierwsze spotkanie rozpoczęło się wieczorną Mszą Świętą, po której s.Judyta wygłosiła dla zgromadzonych kobiet konferencję. Tego dnia skupiono się na bezimiennej krwawiącej (Mk 5,21-42), która uczy wszystkich drogi wiary i prawdy w spotkaniu z Jezusem i osobistąhistorią. Konferencja ta pokazała zgromadzonym, że wykluczona staje się córką.

Kolejny dzień rekolekcji upłynął na rozważaniach o Syrofenicjance (Mk 7, 24-30). Tematyka dotyczyła macierzyństwa. Syrofenicjanka to kobieta przynosząca do Jezusa ból swojej córki. Doświadczyła próby zagadkowej odpowiedzi Jezusa. I stała się duchową matką pogan, gdy wyraziła przez swą wiarę pragnienie „okruszków” chleba zbawienia. Tego dnia zgromadzone kobiety miały okazję odkryć, że kobieta może być matką na wiele sposobów.

Ostatniego, trzeciego dnia rekolekcji, konferencja dotyczyła Samarytanki z Ewangelii wg św. Jana, która w Jezusie doświadczyła spełnienia swojego pragnienia. Kobieta po przejściach stała się wiarygodnym świadkiem Mesjasza.

Organizowane przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Włocławskiej rekolekcje zgromadziły w konińskiej parafii kobiety z różnych stron diecezji. Był to czas, w którym każda z przybyłych pań miała okazję na nowo odkryć swoje wewnętrzne piękno i szukać odpowiedzi na nurtujące pytania na przykładach historii zaprezentowanych biblijnych kobiet.