Licheń: Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich

17 września 2024 r., Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Licheń: Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich

Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich już po raz XIV odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Był to niesłychanie barwny weekend, podczas którego każdy przejeżdżający przez Licheń mógł dostrzec tłumnie spacerujące kobiety ubrane w tradycyjne ludowe stroje. Te wyraźnie się od siebie różniły, gdyż na zjeździe pojawiły się koła gospodyń z całej Polski kultywujące lokalne tradycje. Gośćmi w sanktuarium były więc członkinie KGW z Białej Niżnej niedaleko Nowego Sącza, parafianie z Rybnika wraz z KGW z Gaszowic na Śląsku, pielgrzymi z powiatu grójeckiego i wielu innych wsi i miejscowości. Łącznie w Licheniu stawiły się 24 grupy, które przybyły do Matki Bożej z modlitwami i prośbami, a także przynosząc wiele darów, z niezwykłą pogodą ducha w sercach.

„Myślę, że pobyt tutaj jest formą uszanowania faktu, że jesteśmy w kole gospodyń, gdzie mamy okazję się spotykać z innymi paniami, a spotkanie w Licheniu z Matką Boską przyciąga nas i jest dla nas bardzo istotne. Klimat sanktuarium, atmosfera panująca w bazylice są bardzo ważne i zawsze wiele wnoszą do naszego życia. Przywozimy prośby i wracamy z cennym doświadczeniem” – powiedziała pani Elżbieta z KGW z gminy Andrespol.

Uczestnicy spotkania przybyli do licheńskiej bazyliki w pięknym korowodzie, który poprowadzono sanktuaryjnymi ogrodami. U wejścia do świątyni witał ich kustosz ks. Sławomir Homoncik MIC.

„W pielgrzymkach Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych przywozicie do Lichenia świadectwo umiejętności łączenia wiary z uczynkami, które ja potwierdzają. Wy to pięknie robicie – podkreślił w homilii ks. kustosz.

Na koniec Mszy Świętej owacją na stojąco podziękowano głównej organizatorce wydarzenia pani Wandzie Waleriańczyk. Wspomniana pogoda ducha u dzisiejszych gości sanktuarium była tak silna, że przegoniła chmury, gdy zebrani pod pomnikiem św. Jana Pawła II odśpiewali „Barkę”. Cały zjazd zakończył koncert zespołu „Witowo”, którego grze i śpiewanym pieśniom wtórowali wszyscy zebrani na dzisiejszym wydarzeniu, niosąc ku niebu wspólną modlitwę.