Lubień Kujawski: wtorek ze św. Zygmuntem Felińskim

17 września 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kołodziejczak

Lubień Kujawski: wtorek ze św. Zygmuntem Felińskim

17 września obchodzone jest liturgiczne wspomnienia świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. To szczególny dzień dla wspólnoty parafialnej w Lubieniu Kujawskim, w którym od niemal osiemdziesięciu lat znajduje się dom zakonny „Duchowych Córek”  św. Zygmunta.

Najważniejszym punktem „Wtorku ze świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” była Eucharystia sprawowana o godz. 17:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim. Na zakończenie Mszy św., zgromadzeni mogli oddać cześć relikwiom Świętego Patrona. Przed Eucharystią odbyło się spotkanie dzieci – członków Eucharystycznego Ruchu Młodych oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ostatnim akordem uroczystości było spotkanie w domu zakonnym przy ul. 3 Maja. W ramach spotkania odbyła się konferencja, podczas której przełożona domu – s. Małgorzata, przedstawiła życie i dzieło Ojca Założyciela.

Siostry, zgodnie z charyzmatem zakonnym, podejmują  w duchu pokory i prostoty posługę w Kościele, prowadzą katechezę, a także spotkania Eucharystycznego Ruchu Młodych. Franciszkanki Rodziny Maryi trafiły do Lubienia, uciekając przed agresją sowietów, którzy zajęli dom zakonny w Łomnie. Staraniem ks. Zygmunta Przyjemskiego, Siostry znalazły azyl w lubieńskim miasteczku w 1945 roku. Wraz z 40 pensjonariuszkami z Domu Dziecka, zajęły dawny dwór, adoptując go na placówkę opiekuńczo-wychowawczą.

Dziś wspólnotę w kujawskim miasteczku tworzą trzy Siostry, podejmujące obowiązki katechetki i zakrystianki. Z wielkim zaangażowaniem włączają się w życie parafii: s. Małgorzata – katechetka i przełożona domu, s. Irena (na emeryturze) zajmuje się domem sióstr i s. Marzena – zakrystianka.