Koło: dekanalne skupienie dla ministrantów i ich rodziców

8 września 2019 r., ks. Przemysław Kłosowski

Koło: dekanalne skupienie dla ministrantów i ich rodziców

Ministrant jest powołany do szczególnej służby w Kościele podczas sprawowania liturgii i różnych nabożeństw. Z tego też względu nieocenione są dni skupienia przeprowadzane w czasie stałej formacji młodych serc, kochających posługę Liturgicznej Służby Ołtarza.

Dnia 7 września w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole odbył się dekanalny dzień skupienia dla ministrantów i ich rodzin pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Dzięki zaangażowaniu księży z dekanatu przybyli chłopcy i ich najbliżsi z kolskich parafii: MB Częstochowskiej oraz św. Bogumiła, jak również z Wrzącej Wielkiej. Po powitaniu i modlitwie konferencję o motywacji wygłosił dr Marcin Wasiak, psycholog, który prowadzi gabinet psychologiczny i specjalizuje się w terapii systemowej rodzin, małżeństw, par, a także zajmuje się m.in. dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze (agresja, brak współpracy), osobami w kryzysie. Ukazał on jak bardzo złożony jest problem stworzenia właściwej motywacji w życiu człowieka i jej czynniki etiologiczne. Podał także życiowe, praktyczne wskazówki dla rodziców i ministrantów dotyczące wykrzesania w sobie koniecznych stymulatorów.

Kolejnym punktem programu była konferencja o sakramencie spowiedzi, którą wygłosił ks. Przemysław Kłosowski, dekanalny duszpasterz ministrantów.

Po poczęstunku i możliwości indywidualnej rozmowy z psychologiem, rozpoczęto przygotowania do Mszy św., tzw. „manewry liturgiczne”. Eucharystia, sprawowana z formularza o powołania kapłańskie, sprawowana była w intencji akcji modlitewnej „Polska pod Krzyżem”.