Kłodawa rozbrzmiewa muzyką

21 lipca 2024 r., Tekst i zdjęcia: ks. Artur Niemira

Kłodawa rozbrzmiewa muzyką

W sobotę 20 lipca o godzinie 19.00, w ramach V Festiwalu Kłodawskie Dwory, w kościele parafialnym w Kłodawie odbył się koncert organowy w wykonaniu prof. dr. hab. Jana Bokszczanina. Jest on profesorem białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, wiele koncertuje w kraju i zagranicą. Nagrał ponad 20 płyt, wielu współczesnych kompozytorów dedykowało mu swoje utwory.

Koncert dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń. W wypełnionej świątyni rozbrzmiewała muzyka Bacha, Brahmsa, Mendelssohna, a także muzyka polska Sawy i Burzyńskiego.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Kłodawskie Dwory”, na czele którego stoi  Pan Ambasadorem Krzysztof Kocel. On zaproponował nowemu proboszczowi w Kłodawie parafialną świątynię na miejsce jednego z koncertów muzyki klasycznej.

„Wielu kłodawian i gości przeznaczyło sobotni wieczór na spotkanie z muzyką organową i przybyło do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, który jest perłą i chlubą nie tylko naszej parafii, ale miasta i gminy Kłodawa, a jego sława niesie się daleko poza naszą małą ojczyznę” – mówi proboszcz parafii ks. prał. Artur Niemira, który z entuzjazmem włączył się w festiwalowy projekt. Jak zaznaczył, „na organach, w świątyni, której mury przez wieki nasiąkały muzyką: zarówno śpiewem i modlitwą zakonników (oczami i uszami wyobraźni można zobaczyć i usłyszeć unoszące się dźwięki chorału gregoriańskiego), jak również muzyką organową komponowaną i wykonywaną na chwałę Boga, wysłuchaliśmy utworów wybitnych kompozytorów w wirtuozowskim wykonaniu. Cieszę się, że Kłodawa rozbrzmiewa muzyką”.

Festiwal rozpoczął się tydzień wcześniej recitalem fortepianowym w wykonaniu Jakuba Kuszlika, laureata czwartej nagrody na ostatnim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Kolejne festiwalowe wydarzenia zapowiadają się równie atrakcyjnie i przyciągają coraz więcej słuchaczy.