Kazimierz Biskupi: rozpoczęło się XXIII Sympozjum Teologiczno-Familiologiczne


15 lutego 2023 r., ks. AT

Kazimierz Biskupi: rozpoczęło się XXIII Sympozjum Teologiczno-Familiologiczne

„Rodzina w poszukiwaniu własnej tożsamości”, „Wsparcie rodziny z doświadczeniem przemocy prenatalnej” czy „Towarzyszenie rodzinie z żołnierzem na misji zagranicznej”, to tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas XXIII Sympozjum Teologiczno-Familiologicznego, które odbywa w Kazimierzu Biskupim, w dniach 15-16 lutego.
 
 Doroczne wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele seminaryjnym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.
 
W homilii biskup włocławski ukazał przesłanie zawarte w czytaniach mszalnych w kontekście hasła sympozjum: „Towarzyszenie małżeństwu i rodzinie”. – Rozważania, które będziemy podejmować dziś i jutro mają służyć otwieraniu oczu, aby nie tylko widzieć, ale też rozumieć to, co dotyczy małżeństwa i rodziny – powiedział homilista, nawiązując do Ewangelii dnia mówiącej o uzdrowieniu niewidomego.
 
Wskazując na niebezpieczeństwa czyhające na współczesne rodziny, hierarcha zauważył, że mają one swoje źródło m.in. w ideologiach szerzących się we współczesnym świecie, szczególnie marksizmu i neomarksizmu. Stwierdził też, że, podobnie jak biblijny potop i ślepota niewidomego w Ewangelii nie trwały wiecznie, tak również obecne kryzysy rodziny są stanem przejściowym. – Nie oznacza to jednak bezczynności z naszej strony – mówił duchowny, zachęcając do modlitwy oraz ludzkiego zaangażowania w przeciwdziałanie obecnemu stanowi.
 
Na zakończenie bp Wętkowski nakreślił właściwy sposób realizacji zadań stojących przed osobami i instytucjami zaangażowanymi w pomoc rodzinie. – Do tego zmierza towarzyszenie małżeństwu i rodzinie: uzdrowić i posłać, aby potrafili sobie nie tylko radzić w dzisiejszym świecie, ale także przez swoją postawę i życie byli głosicielami ewangelii rodziny w świecie – wyjaśnił bp Wętkowski.
 
W części wykładowej rozpatrywana będzie m.in. problematyka zmiany paradygmatu współczesnej rodziny, sakramentalności i tożsamości antropologicznej małżeństwa, dynamiki i zagrożeń miłości małżeńskiej, realizacji zadań prokreacyjnych i wychowawczych. Starannej analizie zostanie poddana specyfika towarzyszenia rodzinie w warunkach rodzicielstwa zastępczego, niesakramentalności związku rodziców, pracy penitencjarnej z osadzonym członkiem rodziny, udziału żołnierza w misji zagranicznej, opieki sprawowanej nad seniorami czy śmierci samobójczej dziecka. Zaproszeni prelegenci reprezentują ośrodki akademickie, edukacyjne i formacyjne z całej Polski.
 
Całość rozważań dopełni prezentacja aktualnej strategii towarzyszenia małżeństwu i rodzinie opracowana i wdrażana w Kościele katolickim w Polsce.
 
Organizatorem Sympozjum jest Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, Polskim Stowarzyszeniem Familiologicznym, i WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.
 
Obrady mają formę hybrydową i są realizowane stacjonarnie w Gminnym Domu Kultury w Kazimierzu Biskupim oraz za pośrednictwem transmisji internetowej na kanale YouTube Blogpressportal.
 
Patronat honorowy nad konferencją przyjęli: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz ks. dr Agustinus Purnama MSF, generał Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Patronat medialny sprawują: „Nasz Dziennik”, Radio Maryja, Telewizja Trwam, Radio Poznań, TVP3 Poznań.