Czernikowo: bp Wętkowski poświęcił obelisk upamiętniający bł. kard. Wyszyńskiego

24 sierpnia 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz

„Świętość to codzienna, systematyczna praca nad sobą”, mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, 24 sierpnia, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele św. Bartłomieja w Czernikowie.

Główne uroczystości patronalne w czernikowskiej parafii rozpoczęło poświęcenie obelisku upamiętniającego osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W homilii bp Wętkowski nawiązując do słów Natanaela: „czy może być coś dobrego z Nazaretu?” podkreślił, że Bóg jest wolny w swoim działaniu i oczekiwania człowieka. „Bóg zawsze wymyka się ludzkim wyobrażeniom i oczekiwaniom. On działa przez cierpliwość, pokój i konkretną pracę człowieka” mówił homilista wskazując na potrzebę stanięcia w pokorze przed Panem. „Bóg dobrze zna ludzkie serce i oczekuje żeby nie było w nim podstępu ale by było szczere i czyste. Półprawda, podstęp, krzykliwość tak modne w mediach, w społeczeństwie, w świecie nie mogą stanowić celu drogi w naszym życiu. Sami musimy umieć wybrać to, co dobre i wartościowe” – pouczał pasterz diecezji podkreślając wartość osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Przywołując osobę bł. kard. Wyszyńskiego wskazał na jego radykalizm, prostotę, i brak podstępu. „Prymas Tysiąclecia wzywał człowieka do nawrócenia z miłością i troską. Nawrócenie boli i ma boleć, bo trzeba zrezygnować z tego, co dla nas pozornie jest dobre i wygodne”. Podkreślił również, że za słowem i modlitwą chrześcijanina musi stać konkretna postawa i działanie, które jest „zwyczajną” drogą do świętości.

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.