Koło: pierwsza rowerowa pielgrzymka w 117. rocznicę urodzin św. s. Faustyny

26 sierpnia 2022 r., tekst: ks. Maciej Grabowski; foto: Agnieszka Warmińska, Bogumił Walczak

Koło: pierwsza rowerowa pielgrzymka w 117. rocznicę urodzin św. s. Faustyny

Po raz pierwszy z parafii św. Bogumiła w Kole wyruszyła rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny w Świnicach Warckich. Organizatorem pielgrzymki, która miała miejsce 25 sierpnia, była wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Góra Syjon” działająca przy parafii, której liderem jest Agnieszka Warmińska a duchowym opiekunem ks. Maciej Grabowski.

W czasie trwania pielgrzymki przewidziane były trzy postoje na modlitwę i odpoczynek. Pierwszy przy Niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie pielgrzymi modlili się w intencji ks. Romana Pawłowskiego – rozstrzelanego na początku II wojny światowej na rynku kaliskim, przed bazyliką św. Józefa, a który udzielił Helence Kowalskiej sakramentów pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej. Pielgrzymi pamiętali także o trzech innych proboszczach parafii Świnice Warckie, którzy zostali zamordowani w komorze gazowej w Dachau.

Drugi postój miał miejsce w parafii św. Mikołaja w Dąbiu nad Nerem, gdzie poznali się rodzice przyszłej świętej, a w roku 1892, w miejscowym kościele, przyjęli sakrament małżeństwa. Dzięki gościnności i staraniom ks. kan. Marcina Filasa – proboszcza parafii, uczestnicy wyprawy usłyszeli słowa odręcznie spisanego aktu małżeństwa państwa Stanisława i Marianny Kowalskich. W tym wyjątkowym miejscu pielgrzymi odnowili przysięgę sakramentu małżeństwa zawartego przed laty.

Trzeci postój związany był z sakramentem chrztu świętego i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych przez pielgrzymów, przy chrzcielnicy w sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny. Parafrazując słowa św. Jana Pawła II – „dla Niej, tutaj wszystko się zaczęło” – pielgrzymi, z wdzięcznością za otrzymany dar chrztu świętego, udali się w ostatni etap do miejsca narodzin św. Siostry Faustyny – wsi Głogowiec.

W godzinie Miłosierdzia Bożego wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ratowania dusz grzeszników, zagubionych ludzi o których tak mocno zabiegała św. s. Faustyna Kowalska.

Pielgrzymka zakończyła się rozmową i wspomnieniami z najbliższą rodziną świętej oraz wspólnym piknikiem w krajobrazie rozległych łąk i pól parafii Świnice Warckie. Przez całą pielgrzymkę uczestnikom towarzyszyły relikwie św. Faustyny, które podczas cotygodniowego, piątkowego nabożeństwa, otaczane są szczególną czcią wiernych parafii św. Bogumiła w Kole.