Bp Mering podczas Pasterki: trzeba umieć powiedzieć Jezusowi: «tak!»

25 grudnia 2018 r., tekst: al. ŁK, foto: ks. JG

Bp Mering podczas Pasterki: trzeba umieć powiedzieć Jezusowi: «tak!»

„Trzeba umieć powiedzieć «tak!» Jezusowi ze wszystkimi konsekwencjami” - mówił bp Mering podczas Pasterki. W uroczystość Narodzenia Pańskiego w katedrze włocławskiej o północy rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Pasterz Kościoła włocławskiego. W uroczystej liturgii uczestniczyli księża moderatorzy i wykładowcy WSD, alumni, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni świeccy.

W homilii Biskup Włocławski przypomniał, że „Boże Narodzenie to nie tylko wspomnienie czy historia, ale to wczoraj, dziś i zawsze, na wieki”. Wskazując na radosny wymiar obchodzonej uroczystości hierarcha zauważył, że świąteczne oczekiwanie związane jest z niecierpliwością, radością i nadzieją, że „dane nam będzie czcić Boży plan dotyczący przyjścia Jezusa Chrystusa”.

Pasterz Diecezji nawiązując do słów Ojca Świętego Franciszka, apelował, by przeciwstawić się zeświecczaniu świąt Bożego Narodzenia troszcząc się o ich świąteczny wymiar i religijny charakter. „Czy On rodzi się jeszcze dla nas, jak to śpiewamy w pięknej, starej kolędzie?” - pytał, nawiązując do żywego w pierwszych wiekach chrześcijańskiego pragnienia wyrażonego w słowach: „Przyjdź, Panie Jezu!” (Ap 22, 20).

W dalszej refleksji hierarcha ukazał miłość Boga, który zawsze pozostawia człowiekowi możliwość wyboru oraz szanuje jego decyzje, aż do absurdu odrzucenia Stwórcy przez stworzenie. „Będąc Bogiem stał się człowiekiem, by pokazać nam świętość ludzkiego życia, jego niepowtarzalną godność” - mówił bp Mering, podkreślając, że tajemnica Wcielenia zobowiązuje do stania na straży wartości, takich jak poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. „Świat trzeba ratować!” - wołał hierarcha, wskazując, że narodzenie Jezusa, „nie pozwala milczeć ani o mordowanych braciach i siostrach wyznających wiarę w Jezusa, ani o tych najbardziej bezbronnych, bestialsko zabijanych pod sercem matki”.

Rozważając treść pierwszego czytania z księgi proroka Izajasza (Iz 9,1-3.5-6) Biskup Ordynariusz wskazał na dwie noce, które przenika światło Chrystusa: światło Bożego Narodzenia i światło nocy Zmartwychwstania. Owego blasku potrzebują uczniowie Chrystusa, by móc podążać za Nim, „żeby nie pogubić się w ciemnościach, ale dostrzec Boga, który rodzi się dla każdego człowieka.

Uroczystości śpiewem towarzyszyła schola klerycka oraz chór katedralny pod dyrekcją ks. prał. Józefa Nowaka.