Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu

27 lutego 2020 r., teskt: dk. ŁK, foto: ks. JG

Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu

W Środę Popielcową zgromadzeni na Eucharystii wierni pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa po raz kolejny wkroczyli w czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Coroczną podróż wielkopostną rozpoczął obrzęd posypania głów popiołem, pobłogosławionym przez Ordynariusza Włocławskiego.

Homilię wygłosił ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Biskupiej we Włocławku. Kaznodzieja odwołując się do liturgii słowa, wskazał, że zewnętrzne znaki pokutne mają być odbiciem tego, co dzieje się we wnętrzu człowieka. Wyjaśniając symbolikę obrzędu posypania głów popiołem, oznaczającego żałobę i skruchę, ks. Niemira mówił: „w zewnętrznym znaku wyrazi się, odkryje całe nasze wnętrze”.

Homilista zauważył, że zachodni świat charakteryzuje dziś definitywny rozdział z kulturą chrześcijańską oraz upadek tradycyjnych wartości. Rozbicie jedności kultury sprawia, że wiara chrześcijańska „nie stanowi już oczywistej przesłanki życia wspólnego, a wręcz jest w istocie często negowana, wyszydzana, marginalizowana i wyśmiewana” (papież Franciszek, 21.12.2019). „Potrzeba nam zmiany, czyli nawrócenia, wewnętrznej przemiany” – apelował kaznodzieja wskazując jako remedium na epokowe przemiany – nawrócenie serc. Jest ono cichym i stałym procesem, wymaga cierpliwości, wytrwałości, zaangażowania - „nawrócenie nie dokonuje się od razu po posypaniu głów popiołem”.

Liturgii śpiewem towarzyszył chór katedralny wraz z alumnami pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka. Chórzyści zaintonowali m.in. tzw. pieśń aniołów – starożytny hymn Trisagion.