Diakoni włocławskiego WSD zdali egzamin

26 lutego 2020 r., tekst: dk. ŁP; foto: ks. MSz

Diakoni włocławskiego WSD zdali egzamin

Non scholae sed vitae discimus („Nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia”) - mówił ks. bp Wiesław Mering do diakonów włocławskiego seminarium. Zgodnie z wieloletnią praktyką uczelni, w Środę Popielcową, o godz. 9.00, alumni VI roku przystąpili do egzaminu pro iurisdictione.

Egzaminacyjne zmagania poprzedziła wspólna modlitwa. Biskup Włocławski zwracając się do księży profesorów  i studentów, wskazał na potrzebę permanentnej formacji kapłańskiej, która obejmuje sferę ludzką, duchową, intelektualną, pastoralną. Hierarcha, przywołując paremię prawniczą nemo dat quod non habet, podkreślił wymiar racjonalny i intelektualny wiary chrześcijańskiej oraz konieczność związania wiedzy teologicznej z żywą wspólnotą Kościoła.

Rygorozum podsumowało okres seminaryjnych studiów. Sześciu diakonów odpowiadało na pytania z zakresu teologii liturgii, teologii pastoralnej, homiletyki, katechetyki i prawa kanonicznego.