35. Piesza Pielgrzymka z Włocławka wyruszyła na Jasną Górę

6 sierpnia 2023 r., tekst: ks. AT; foto: facebook/PieszaPielgrzymkaWłocławska-Amaratny

35. Piesza Pielgrzymka z Włocławka wyruszyła na Jasną Górę

Podobnie jak przed rokiem, deszczem pożegnał Włocławek pątników wyruszających na Jasną Górę.

Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się 6 sierpnia, Mszą św. sprawowaną w bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który w kontekście przeżywanego święta Przemienienia Pańskiego, podkreślił w homilii, że pielgrzymka powinna przemienić jej uczestników. – Wróćcie do swoich domów, zajęć i obowiązków odmienieni – mówił.

Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, podkreślił, że Chrystus ma stanowić centrum życia chrześcijanina. Zaznaczył również, że pomimo różnic każdy ma ważne miejsce w Kościele.

Zwracając się do pielgrzymów prosił, by oprócz własnych intencji, polecali w modlitwie sprawy diecezji włocławskiej przeżywającej jubileusz 900-lecia istnienia oraz czas nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej.

W tym roku włocławskie „Amaranty” wyruszyły na Jasną Górę po raz 35. W pielgrzymce uczestniczy około 220 pątników. Wśród nich jest 6 księży, 1 siostra zakonna i 1 kleryk. Z Włocławka pielgrzymuje także Wspólnota Osób Chorych i Niepełnosprawnych Salvati, licząca 4 osoby niepełnosprawne, którym towarzyszy 11 wolontariuszy i jeden prezbiter. W kolejnych dniach na Jasną Górę wyruszą grupy z Konina (7 sierpnia), Turku (8 sierpnia) i Dzierżaw (9 sierpnia). Do Częstochowy wszystkie grupy dotrą 13 sierpnia. Tego dnia, o 19.30, uczestniczyć będą we Mszy św. sprawowanej na jasnogórskich wałach.