Młodzież diecezji włocławskiej wspomina udział w wydarzeniach centralnych ŚDM

7 sierpnia 2023 r., ks. PP

Młodzież diecezji włocławskiej wspomina udział w wydarzeniach centralnych ŚDM

Młodzi pielgrzymi z diecezji włocławskiej uczestniczyli w wydarzeniach centralnych ŚDM w Lizbonie, którym przewodniczył papież Franciszek.

W poniedziałek, 31 lipca, wieczorem, po zakwaterowaniu w lizbońskiej szkole, wraz z innymi grupami z Polski młodzież bawiła się na koncercie polskiego rapera Tau.

W kolejnym dniu pielgrzymi zwiedzali Lizbonę, a następnie wzięli udział w Mszy Świętej celebrowanej przez Patriarchę Lizbony, rozpoczynającej Światowe Dni Młodzieży.

2 sierpnia pielgrzymi uczestniczyła w katechezach w języku polskim oraz we Mszy Świętej celebrowanej przez abp. Marka Jędraszewskiego. Homilię wygłosił kardynał nominat Grzegorz Ryś. Grupa aktywnie brała udział w katechezie zadając pytania biskupowi Andrzejowi Przybylskiemu, który z chęcią na nie odpowiadał.

W czwartek młodzież zgromadzona w Parku Edwarda VII powitała papieża Franciszka. Ojciec Święty mówił o konieczności podejmowania realnych akcji ewangelizacyjnych w swojej okolicy i namawiał do „powstania” i „wyruszenia w drogę”.

W piątek, 4 sierpnia, młodzi, wraz z papieżem, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, podczas której rozważali Mękę Pańską w kontekście współczesnych problemów młodych z całego świata; natomiast wieczorem uczestniczyli w polskim finałowym koncercie uwielbienia, którego gościem honorowym była Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama RP.

W nocy z 5 na 6 sierpnia polscy wierni uczestniczyli w nocnym czuwaniu z papieżem Franciszkiem, w czasie którego adorowali Najświętszy Sakrament i rozważali różne tematy dotyczące życia w wierze.

Po zakończeniu obchodów centralnych w Lizbonie, grupa z diecezji włocławskiej wyjechała do Fatimy, aby w modlitewnej zadumie wielbić Matkę Bożą i zawierzyć Jej swoje życie.

Jakie wrażenia młodzi diecezjanie włocławscy zabiorą do swoich domów?

„Udział w Światowych Dniach Młodzieży był moim skrytym marzeniem, które się spełniło! – mówi Agata ze Starego Miasta – Jestem szczęśliwa, że mogę tu być. Spotkałam żywego Boga w drugim człowieku oraz wielu wspaniałych ludzi. Najpiękniejszym momentem było wyczekiwanie na papieża z osobami różnych narodowości. Pomimo upalnych dni i kryzysów to było cudowne przeżycie. Nie mogę się doczekać kolejnych ŚDM tym razem w Seulu”.

Świadectwo Dominiki z sanktuarium św. Józefa w Sieradzu: „Wiele razy słuchałam homilii papieża Franciszka, ale po raz pierwszy doświadczyłam tego, że mówi on właśnie do mnie - przemawia przez niego Pan Bóg do całej zgromadzonej młodzieży i posyła każdego z nas po imieniu by »jaśnieć, słuchać i nie lękać się«. Jezus przemienił się wobec nas w Lizbonie i teraz nasze serca mają upodabniać się do Niego, na to potrzeba czasu, ale ŚDM to najlepszy start tej pięknej drogi”.

Świadectwo Tomka: „Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie to wspaniały czas spotkania z Panem Bogiem. W tych dniach można doświadczyć radosnej wiary młodych ludzi (pomimo pewnych elementów, nie za bardzo dla nas zrozumiałych z powodu różnic kulturowych), dotknąć miłości Boga i z Nim się spotkać. Jestem zaskoczony, że wielu młodych ludzi, którzy tu przyjechali pragną spotkać Jezusa i chętnie uczestniczą w katechezach i nabożeństwach, pomimo słonecznej, pięknej Portugalii”.

7 sierpnia, rozpoczął się ostatni etap podróży włocławskiej młodzieży na Światowe Dni Młodzieży – pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

Pielgrzymi powoli wracają do swoich domów, ale pobyt w Portugalii i ich postawa pokazują, że Kościół w Polsce jest wciąż młody i aktywny jak nigdy. Młodzież z diecezji włocławskiej planuje swój powrót w czwartek, 10 sierpnia.