Złoci jubilaci kapłaństwa we włocławskiej katedrze


17 czerwca 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Złoci jubilaci kapłaństwa we włocławskiej katedrze

Jedenastu prezbiterów, którzy 50 lat temu, 17 czerwca 1972 r., przyjęli z rąk ówczesnego biskupa włocławskiego Jana Zaręby święcenia prezbiteratu, dziękowało Bogu za pół wieku pracy w Chrystusowym Kościele.
 
Mszy św. jubileuszowej, sprawowanej w piątek w oktawie Bożego Ciała, 17 czerwca br., przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, a koncelebrowali księża jubilaci. Na modlitwie obecni byli najbliżsi i przyjaciele świętujących 50-lecie kapłaństwa.
 
W homilii biskup diecezjalny, nawiązując do bogatego doświadczenia życiowego i duszpasterskiego jubilatów, podkreślił, że mądrość przychodzi z wiekiem. Przypomniał także rolę rodzinnego domu, w kształtowaniu ich kapłańskiego powołania.
 
Rozważając kolejny etap w drodze do kapłaństwa – seminarium duchowne – homilista przypomniał martyrologię włocławskiego duchowieństwa podczas drugiej wojny światowej. „Z pewnością miało to wpływa na Wasze przygotowani i na waszą kapłańską drogę, podobnie jak oddziaływanie świętych tej ziemi: św. Maksymiliana, bp. Michała Kozala czy Prymasa Tysiąclecia”, mówił bp Wętkowski.
 
Hierarcha zauważył również, że z biegiem lat siły witalne słabną, ale niezmienne pozostaje to, co najważniejsze w życiu kapłana: codzienna Eucharystia, słowo Boże, sakrament pokuty oraz modlitwa za Kościół i o powołania.
 
Na zakończenie ksiądz biskup życzył jubilatom, by na drodze kapłańskiego życia pozostali wierni ideałom, które przyświecały im podczas przyjmowania święceń.
 
Przed błogosławieństwem, w imieniu jubilatów, przemówił ks. Ireneusz Juszczyński. Wyraził on słowa wdzięczności wobec biskupa diecezjalnego za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszoną homilię. Wspomniał zmarłego przed laty współbrata w kapłaństwie i podkreślił, że nikt z przyjmujących święcenia 50 lat temu nie porzucił kapłaństwa.
 
Świadectwem wiary i powołania podzielił się o. Władysław Taras, kamilianin, który do kapłaństwa przygotowywał się we włocławskim seminarium i tutaj przyjął święcenia prezbiteratu. Wspomniał m.in. księży profesorów włocławskiego seminarium.
 
W tym roku złoty jubileusz kapłaństwa świętuje 10 prezbiterów diecezji włocławskiej:
ks. Henryk Ambroziak,
ks. Zygmunt Chromiński,
ks. Stanisław Drążczak,
ks. Ireneusz Juszczyński,
ks. Lech Musielski,
ks. Janusz Ogrodowczyk,
ks. Henryk Pałucki,
ks. Idzi Piasecki,
ks. Stanisław Płaszczyk,
ks. Antoni Poniński
 
oraz dwóch kamilianów:
o. Władysław Taras
o. Szymon Skawiński.