WT UMK: prezbiter diecezji włocławskiej doktorem teologii

23 października 2019 r., tekst i foto: ks. MSz

WT UMK: prezbiter diecezji włocławskiej doktorem teologii

W dniu 23 października 2019 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu miała miejsce publiczna obrona doktoratu ks. mgr. lic. Piotra Dykowskiego, wykładowcy języka łacińskiego i greckiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.  W doniosłym wydarzeniu naukowym wziął udział ks. bp Wiesław Mering, a także księża profesorowie WSD, księża diecezjalni i spoza diecezji, najbliżsi księdza doktoranta oraz grono słuchaczy.

Rozpoczynając ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki powitał Biskupa Włocławskiego i pozostałych zebranych oraz przedstawił członków Komisji Doktorskiej. Jako pierwszy zabrał głos ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki, promotor pracy doktorskiej, który przedstawił życiorys doktoranta i jego dorobek naukowy. Następnie ks. Piotr Dykowski zaprezentował główne założenia rozprawy doktorskiej zatytułowanej: „Rola cnót w życiu duchowym i działalności publicznej w świetle pism moralno-ascetycznych św. Ambrożego z Mediolanu”.

Po prezentacji dysertacji przedstawiono recenzje, w których księża profesorowie: Michał Kieling (UAM Poznań) i Józef Szymański (AP Słupsk) podkreślili wartość merytoryczną pracy oraz zgodnie chwalili doktoranta za piękną polszczyznę oraz jego wyrobienie filologiczne, a także użycie oryginalnej terminologii łacińskiej i tłumaczenie tekstów nieznanych dotąd w języku polskim. Recenzenci przedstawili także pytania, które stały się przyczynkiem do dalszej dyskusji.

Na zakończenie, po krótkiej naradzie, przewodniczący komisji ogłosił uchwałę o przyjęciu publicznej obrony ks. Dykowskiego i nadaniu stopnia doktora teologii.