Włocławskie obchody Światowego Dnia Chorego


12 lutego 2018 r., al. Damian Kurzawski

Włocławskie obchody Światowego Dnia Chorego

„Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego”. W roku szczególnej łaski Ducha Świętego, z cytowaną modlitwą na ustach, Włocławek modlił się za chorych, cierpiących, ich rodziny i pracowników służby zdrowia.
 
W ramach XXVI Światowego Dnia Chorego, w poniedziałek (12 lutego br.), uroczystą Mszę Świętą z obrzędem namaszczenia chorych, w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, sprawował ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego. W Eucharystii wziął udział kapelan szpitala, ks. Piotr Kaczmarek, oraz ks. Roman Żerkowski, proboszcz parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku. Obecni byli również przedstawiciele seminarium, włocławskich parafii, lekarze, służba medyczna oraz sami chorzy.
 
Jak podkreślał w homilii ks. prał. Deręgowski, powinniśmy modlić się o wypełnienie woli Bożej w naszym życiu oraz żyć tak, aby ją wypełnić. Często żądamy znaku, jak faryzeusze w dzisiejszej Ewangelii, a tymczasem nasze życie pełne jest działania Bożego, które nie zawsze jest dla nas widoczne, albo którego nie chcemy zobaczyć. Kaznodzieja powtarzał również za św. Jakubem: „Za pełną radość poczytujcie sobie, bracia moi, ilekroć spadają na was różne doświadczenia. Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość. Wytrwałość zaś winna być dziełem doskonałym, abyście byli doskonali i bez zarzutu, w niczym nie wykazując braków”. Te słowa wskazywał jako umocnienie dla wszystkich chorych i cierpiących oraz dla ich rodzin.
 
Na zakończenie spotkania ksiądz kapelan wyraził swoje wielkie dziękczynienie wszystkim zebranym na Eucharystii, ale również tym, którzy każdego dnia wspierają go swoją pomocą, a więc wszystkim pracownikom szpitala.
 
Swoje uznanie wyraził również pod adresem kleryków, którzy w każdy poniedziałek pomagają w posłudze sakramentalnej, stając się przy tym wrażliwymi na ludzkie cierpienie.
 
We wspólnej modlitwie pomagał zespół muzyczny z parafii św. Stanisława we Włocławku, pod dyrekcją p. Jacka Deręgowskiego.