Włocławek: „Spotkania z Kardynałem” w sanktuarium św. Józefa

30 lipca 2023 r., ks. JB

Włocławek: „Spotkania z Kardynałem” w sanktuarium św. Józefa

Podczas pierwszego „Spotkania z Kardynałem”, jakie miało miejsce w ostatnią sobotę lipca w kaplicy jemu poświęconej we włocławskim sanktuarium św. Józefa, wierni odwiedzili Zuzelę, w której przyszły Prymas Tysiąclecia przyszedł na świat, otrzymał chrzest i spędził pierwsze lata życia. Wówczas, mały Stefan, ani nie myślał o tym, że zostanie prymasem Polski, ani tym bardziej, że na miarę Tysiąclecia. Jednak chwile spędzone w rodzinnym domu i parafii położyły solidne fundamenty pod gmach jego sylwetki. A nie były to chwile jedynie sielankowe.

Podczas konferencji ks. proboszcz Janusz Bartczak odsłonił kulisy domu państwa Wyszyńskich, ukazując zarówno piękne, jak i trudne wątki rodzinnej historii. Ojciec – Stanisław – w pełnionej funkcji organisty widział nie tylko pracę, ale przede wszystkim służbę, dlatego wiele godzin spędzał na modlitwie w kościele przed obrazem Czarnej Madonny, a w domu dbał o rodzinną modlitwę różańcową, która nie zawsze dla młodego Stefana była łatwa, ale jak się niebawem okazało – prorocza i zbawienna. Ojciec, ponadto, wychowywał dzieci w miłości do Polski, choć ta była pod zaborami; czytał im książki o jej historii i literaturę piękną – za co groziły mu surowe kary. Społeczne zaangażowanie Stanisława znalazło swą kontynuację i dopełnienie w życiu i posłudze Stefana. Przeprowadzka Wyszyńskich z Zuzeli do Andrzejewa niosła nadzieje, ale i zagrożenia. Te ostatnie wiązały się z Julianną - mamą Stefana, którą cieszył się krótko, gdyż pożegnał ją mając 9 lat; do końca życia za nią tęsknił. Tę lukę wypełniała mu macierzyńska miłość Maryi, której zawierzył swoje serce i kapłaństwo.

Po prelekcji wzbogaconej zdjęciami i archiwalnymi nagraniami uczestnicy mogli obejrzeć książkę, z której Stanisław Wyszyński potajemnie uczył dzieci historii Polski oraz stułę, którą Prymas Polski otrzymał od rodaków z Andrzejewa.

Modlitwa litanią do bł. Stefana Wyszyńskiego była bezpośrednim przygotowaniem do liturgii, której przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Biskup-senior w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na ewangeliczne poszukiwanie pereł i skarbu, za które warto oddać wszystko, by być czytelnym znakiem Chrystusa w swoim środowisku. Bez wątpienia był nim bł. Stefan Wyszyński, którego kapłańska posługa przypadła w bardzo trudnym okresie dla Kościoła w Polsce. Jednak wierność Jezusowi i Jego Ewangelii oraz przywiązanie do Matki Najświętszej – wyniesione z rodzinnego domu – pozwoliły mu zachować kręgosłup moralny  obliczu prześladowań i ciężaru podejmowanych decyzji.

Eucharystia zakończyła się oddaniem czci relikwiom bł. Stefana Wyszyńskiego i zawierzeniem mu intencji przyniesionych przez uczestników spotkania z Prymasem Tysiąclecia.

„Spotkanie z Kardynałem” w ostatnią sobotę lipca przygotowało do 122. rocznicy jego urodzin, która przypadnie 3 sierpnia. Kolejne spotkanie odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wówczas uczestnicy wydarzenia poznają Stefana, który szkołę średnią wybiera… we Włocławku. Jak potoczą się jego dalsze losy? Zapraszamy na „Spotkanie z Kardynałem” 26 sierpnia o 17.00.