Włocławek: rozpoczęła się ogólnopolska konferencja „Mama i Tata od poczęcia! Rodzicielstwo prenatalne”

26 kwietnia 2024 r., ks. AT

Mszą św. we włocławskiej katedrze sprawowaną pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, 26 kwietnia, rozpoczęła się dwudniowa ogólnopolska konferencja naukowo-duszpasterska „Mama i Tata od poczęcia! Rodzicielstwo prenatalne”.

Wydarzenie zorganizowano przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Fundację Rozwoju KUL, WSD we Włocławku oraz miejscowe centrum pomocy rodzinie i diecezjalne duszpasterstwo rodzin.

W homilii bp Śmigiel ukazał wartość ludzkiego życia, które jest darem Boga i jako takie powinno być przyjmowane. Przytaczając nauczanie papieża Franciszka przypomniał, że każde dziecko rozwijające się w łonie kobiety, jest realizacją odwiecznego planu Boga Ojca i Jego odwiecznej miłości.

W dalszej części wskazał na zagrożenia i niebezpieczeństwa zagrażające ludzkiej godności, gdzie na pierwszym miejscu wymienił aborcję. W tym kontekście podkreślił, że „nie ma prawa do aborcji, ale jest prawo do życia”. – Zasmuca fakt, że to prawo bywa lekceważone – powiedział duchowny. W dalszej kolejności wskazał na ubóstwo, przemoc i patologie, które uwłaczają godności człowieka.

Na zakończenie bp Śmigiel przypomniał, że każdy człowiek od poczęcia nie tylko zasługuje na życie, ale jest powołany do tego, by żyć. – Każdy człowiek, od poczęcia, ma swoją godność, której nikt i nic nie może odebrać – podkreślił.

Dalsza część konferencji miała miejsce w auli włocławskiego WSD, gdzie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów, m.in. „Teologia ciała Karola Wojtyły/Jana Pawła II na nowo odczytana”, ks. dr. hab. Jarosława Jęczenia (KUL); „Ideologia gendr jako zagrożenie dla rodzicielstwa”, ks. prof. dr. hab. Dariusza Oko (UPJPII); „Postulaty reinterpretacji encyklik Humane vitae i Veritatis splendor. Ocena krytyczna”, ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza (AKSiM).

Konferencji towarzyszą wystawy promujące kulturę życia i filmy pro-life.