Włocławek: Modlitwa za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego


14 grudnia 2024 r., Tekst: al. Janusz Przychodny, zdjęcia: al. Dominik Konstanciak

Włocławek: Modlitwa za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego

W piątek, 13 grudnia br., w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w katedrze włocławskiej była sprawowana Msza Św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, w której uczestniczyły delegacje oraz poczty sztandarowe m.in. NSZZ „Solidarność” z poszczególnych zakładów pracy Włocławka. Eucharystii przewodniczył biskup senior Wiesław Mering. 
 
W okolicznościowej homilii biskup senior podzielił się osobistymi wspomnieniami z lat 80., gdy miał dziewięć lat kapłaństwa i pracował w Gdyni. Podkreślił, że tamten czas był naznaczony cierpieniem, niepewnością i walką o wolność, która rozgrywała się niemalże na jego oczach. Gdynia, położona w pobliżu kluczowych miejsc wydarzeń na Wybrzeżu, była świadkiem dramatycznych chwil, które poprzedzały wprowadzenie stanu wojennego. Biskup mówił o solidarności, jaka łączyła ludzi w obliczu wspólnego cierpienia. Kościół stawał się wówczas przestrzenią, gdzie znajdowali schronienie i nadzieję. Podkreślił, że wiara i jedność pozwalały przetrwać nawet najtrudniejsze momenty, a wspólna modlitwa była źródłem siły dla wielu. Zauważył jednak, że nie wszyscy zdołali wytrzymać próbę stanu wojennego, pośród ludzi pełnych pięknych postaw patriotyzmu, zdarzali się i zdrajcy, którzy szli na współpracę z SB w imię wygody i konformizmu.
 
Biskup wskazywał na konieczność pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy, walcząc o wolność, oddali swoje życie lub doświadczyli cierpienia i internowania. Homilista wskazał na odpowiedzialność współczesnych pokoleń za dobro wspólne i troskę o Ojczyznę, której wolność jest owocem ofiary przeszłych pokoleń.
 
Msza Św. zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”. Po Eucharystii zgromadzeni przeszli pod gmach Muzeum Diecezjalnego, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i zapalono znicze.