Włocławek: jubileuszowa pielgrzymka Kół Żywego Różańca do katedry

7 października 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Włocławek: jubileuszowa pielgrzymka Kół Żywego Różańca do katedry

– U początku każdego działania powinna być modlitwa – mówił bp Krzysztof Wętkowski 7 października, we włocławskiej katedrze, podczas Mszy św. sprawowanej w dniu diecezjalnej pielgrzymki Kół Żywego Różańca do bazyliki katedralnej.

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, w roku jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji, celem dorocznego spotkania róż różańcowych była włocławska katedra. Najważniejszym punktem programu była Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, którą koncelebrowali opiekunowie parafialnych kół różańcowych.

W homilii bp Wętkowski przypomniał genezę święta Matki Bożej Różańcowej, które ustanowione zostało dla uczczenia zwycięstwa krajów Świętej Ligi skupionych wokół Państwa Kościelnego, które pokonały flotę Imperium Osmańskiego. W tym kontekście przestrzegł przed zakłamywaniem i zawoalowaniem historii. – Trzeba żyć prawdą taką, jaka ona jest – mówił bp Wętkowski, zachęcając, by wszystkie wydarzenia, także codzienne obejmować modlitwą.

Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, wskazał na prawdziwe źródło radości dla chrześcijanina. – Jesteśmy w grupie uczniów posłanych przez Pana, aby każdego dnia dawać świadectwo – wyjaśniał homilista, porównując czas pielgrzymki do ewangelicznego spotkania uczniów powracających z misji do Jezusa. – Także wy jesteście w tej katedrze, aby powiedzieć Jezusowi o swoich radościach i o tym wszystkim co dzieje się w waszym życiu – kontynuował duchowny, zapewniając, że „słowo Boże zwalczy każdy podszept szatana, a zwłaszcza słowo, z którym idziemy w modlitwie”.

Przypominając biblijne źródło modlitwy „Zdrowaś Maryjo”, rozpoczynającej się od słów anioła Gabriela wypowiedzianych do Maryi w scenie zwiastowania, ksiądz biskup ukazał prawdziwą moc, którą Bóg obdarza człowieka wierzącego. – Siłę nie oręża, miecza, ale modlitwy. Nie wiem, gdzie byśmy byli jako wspólnota Kościoła, gdyby nie wierna, codzienna modlitwa wielu bezimiennych ludzi – podkreślał bp Wętkowski.

Kończąc, zachęcił wszystkich do wytrwałej modlitwy różańcowej. Przypomniał przy tym objawienia maryjne, w których Matka Boża prosiła przede wszystkim, by ludzie odmawiali różaniec.

Przed rozesłaniem ksiądz biskup wręczył Grzegorzowi Sztanderze medal Benemerenti.

Uczestnicy pielgrzymki mieli także możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wysłuchali konferencji ascetycznej oraz wykładu poświęconego włocławskiej katedrze; zwiedzili także Muzeum Diecezjalne i Wyższe Seminarium Duchowne.