Włocławek-Michelin: spotkanie Biskupa Włocławskiego z ministrantami

9 kwietnia 2022 r., ks. AT/ks. PS; foto: ks. KT/ks. PS

Włocławek-Michelin: spotkanie Biskupa Włocławskiego z ministrantami

U progu Wielkiego Tygodnia, w sobotę, 9 kwietnia, kilkudziesięciu ministrantów z rejonu włocławskiego, wraz z opiekunami, zgromadziło się w parafii Ducha Świętego we Włocławku-Michelinie, by przeżyć dzień skupienia przed największymi świętami w roku liturgicznym.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją na temat Triduum Paschalnego, którą przygotował i wygłosił dk. Karol Kropkowski.

Następnie ministranci udali się do sal w dolnym kościele, gdzie uczestniczyli w warsztatach liturgicznych poświęconych wydarzeniom uobecnianym podczas liturgii Triduum Paschalnego.

Dobrym przygotowaniem do Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym samym czasie uczestnicy skupienia mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Najważniejszym punktem dnia była Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego.

W homilii ksiądz biskup wskazał na rolę i obowiązki ministrantów. W kontekście zbliżającego się Wielkiego Tygodnia przypomniał, że posługa przy ołtarzu ma być nie tylko spełnianiem czynności ministranckich, ale przede wszystkim modlitwą oraz pomocą w stawaniu się lepszym człowiekiem. – Nie wystarczy tylko zwalczać zła. Trzeba przede wszystkim budować dobro w sobie – tłumaczył biskup włocławski dodając, że w czasie każdej Mszy św. dokonuje się największy cud świata: chleb i wino staje cię prawdziwym Ciałem i Krwią Pana Jezusa.

Ksiądz biskup podzielił się także doświadczeniem spotkań z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, który przewodniczył uroczystościom ku czci św. Wojciecha w rodzinnej parafii bp. Wętkowskiego, gdzie przyszły biskup włocławski posługiwał przy ołtarzu jako ministrant. – Wtedy tam rodziło się moje powołanie – wspominał homilista, prosząc ministrantów, by modlili się o powołania kapłańskie z diecezji włocławskiej za przyczyną błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Ministrancki dzień skupienia zakończył wspólny obiad.

Podobne spotkania ksiądz biskup chciałby przeżywać we wszystkich rejonach diecezji, w okolicach Wielkiego Czwartku, jako diecezjalne święto Liturgicznej Służby Ołtarza.