Włocławek-Michelin: podsumowanie jubileuszowego pielgrzymowania po diecezji włocławskiej

29 listopada 2023 r., ks. SO

Włączając się w bieg historii i teraźniejszości diecezji włocławskiej, w roku nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej i Jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji, grupa kilkudziesięciu wiernych i proboszcz parafii Ducha Świętego we Włocławku wyruszyli szlakiem pielgrzymim. Celem pielgrzymów było odwiedzenie 20 najważniejszych miejsc kultu Diecezji Włocławskiej, zaproponowanych przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii – organizatora  trwającego od 22 kwietnia 2023 roku do 19 marca 2024 roku konkursu pod nazwą „Szlak jubileuszowy po Diecezji Włocławskiej”. Zdobywanie szlaku odbyło się w czterech częściach. 14.08.2023 roku - Zduńska Wola, Charłupia Mała, Sieradz, Świnice Warckie i Uniejów; 2.09.2023 roku - Błenna, Brdów, Dobrów, Galew, Skulsk i Licheń; 14.10.2023 roku - Osięciny, Radziejów i Ostrowąs.

Ostatnim etapem był Włocławek. 28.11.2023 roku pielgrzymi odwiedzili: Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Kościół farny św. Jana Chrzciciela, Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościół św. Witalisa i Wyższe Seminarium Duchowne, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei oraz Sanktuarium św. Józefa. Pomimo, iż ostatnie z wymienionych miejsc michelińscy parafianie - żyjąc na co dzień we Włocławku - mogli odwiedzić indywidualnie, zorganizowali wspólny autokarowy wyjazd. Wszystko to dla budowania wspólnoty i ze świadomością, iż celem każdej pielgrzymki jest też drugi pielgrzym.

Ostatni etap pielgrzymowania zakończył się wspólną andrzejkową zabawą w restauracji znajdującej się w Michelinie przy ul. Koralowej. Była to okazja do podsumowania pielgrzymek, do podziękowań, wspomnień oraz snucia planów na niedaleką przyszłość.