Wieniec Zdrój: zakończenie obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia uzdrowiska

13 lutego 2024 r., teskt: ks. AT; foto: ks. JG

Wieniec Zdrój: zakończenie obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia uzdrowiska

We wtorek, 13 lutego, w kościele Bożego Miłosierdzia w Wieńcu Zdroju, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski wraz z właścicielami i zarządem na zakończenie obchodów 100-rocznicy istnienia uzdrowiska w Wieńcu Zdroju poświęcił i odsłonił tablicę upamiętniającą założycieli instytucji.

Mszę Świętą, której przewodniczył biskup diecezjalny koncelebrowali prezbiterzy zaprzyjaźnieni z uzdrowiskiem. Przed rozpoczęciem uroczystości ks. prał Lesław Witczak, rektor kościoła, przybliżył sylwetki upamiętnianych na tablicy założycieli: mjr. inż. Stanisława Smolkę, ks. prał. Stanisława Pruskiego oraz dr. Witolda Piaseckiego.

W homilii bp Wętkowski przypomniał potrzebę troski zarówno o ciało jak i ducha. – Właśnie w tym miejscu dokonuje się regeneracja sił fizycznych dzięki różnorakim zabiegom leczniczym, ale jest również możliwość zatroszczenia się o sferę duchową w świątyni, w której się znajdujemy – mówił homilista. Nawiązując do Maryi obecnej w świątyni w Ikonie Jasnogórskiej podkreślił, że celem peregrynacji obrazu jest pomoc w odnowieniu człowieka wewnętrznego, by tak jak Boża Matka potrafił odczytywać Bożą wolę w codzienności.

Uzdrowisko Wieniec-Zdrój to jedno z najstarszych i najpiękniej położonych uzdrowisk na Kujawach. Kuracjuszy gości już od 1923 roku. Nazywane bywa  „oazą ciszy i spokoju”- łączy w sobie atmosferę wyciszenia, jaką daje kontakt z naturą i z dobrodziejstwem walorów leczniczych.