Ukazała się książka „Dzieje parafii w Ślesinie”

1 sierpnia 2023 r.

Ukazała się książka „Dzieje parafii w Ślesinie”

Jednym z akcentów jubileuszu 900-lecia diecezji włocławskiej jest spojrzenie wstecz na jej przeszłość i czerpanie z jej bogatej historii inspiracji dla naszych czasów. W ogólną historię diecezji wpisują się dzieje każdej z parafii, które do niej należą lub należały. Jedną z nich jest parafia Świętego Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie, sięgająca swymi korzeniami podobnie jak diecezja włocławska XII wieku, a przynależąca do niej od 1818 r. Próby spisania jej dziejów podjął się pochodzący z niej, ks. Damian Donderowicz. W przekrojowy sposób zarysował historię miejscowości Ślesin, religijność, obyczaje i obrzędowość mieszkańców tych okolic, a przede wszystkim historię samej parafii i kościoła.

ks. Damian Donderowicz