Tuliszków: poświęcenie figury św. Michała Archanioła

11 kwietnia 2019 r., tekst: Anna Thiel; foto: Karol Zieliński

Tuliszków: poświęcenie figury św. Michała Archanioła

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 9 kwietnia 2018 roku w diecezji włocławskiej rozpoczęła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień w Gargano. Pasterz Kościoła włocławskiego na rozpoczęcie peregrynacji zawierzył diecezję Wodzowi Zastępów Niebieskich. W pielgrzymce po diecezji figura św. Michała przybyła również do parafii św. Wita w Tuliszkowie. Od tego czasu rozwija się w parafii jego kult: założone zostało Bractwo Św. Michała Archanioła, które w każdy pierwszy czwartek miesiąca gromadzi się na modlitwie o powołania kapłańskie, w czerwcu bieżącego roku parafianie wybierają się na pielgrzymkę do sanktuarium św. Michała do Italii, a od 9 kwietnia br. mają u siebie kopię figury czczonego świętego.

9 kwietnia 2019 roku podczas rekolekcji wielkopostnych (od wielu lat prowadzonych przez zgromadzenie Księży Michalitów), wiernych zaszczycił swą obecnością ks. bp Stanisław Gębicki. Na początku Eucharystii ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz parafii, zachęcił wszystkich do modlitwy o powrót do zdrowia Pasterza Diecezji - ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa.

Ks. bp Stanisław Gębicki, który przewodniczył Mszy św., poświęcił kopię figury św. Michała Archanioła. W homilii, którą wygłosił rekolekcjonista, ks. Robert Ryndak, nawiązując do liturgii słowa, podkreślił znaczenie i moc pogromcy szatana - Michała Archanioła. Licznie zgromadzeni wierni z uwagą wsłuchiwali się w jego słowa.

Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup zaznaczył, że najważniejsze owoce spotkania ze św. Michałem Archaniołem są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach ludzkich. Ksiądz Biskup wręczył również Stanisławowi Drzewieckiemu medal „Zasłużony dla Diecezji Włocławskiej”, przyznany przez Pasterza Diecezji za zasługi dla parafii. Ksiądz Biskup wyraził się również z uznaniem o tym, co dzieje się na co dzień za sprawą księdza proboszcza w parafii i podziękował za upominek otrzymany z okazji obchodzonego niebawem jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. Oprawę muzyczną zapewniła schola parafialna, prowadzona przez Edytę Strzelińską, która towarzyszyła śpiewem uwielbienia do zakończenia Eucharystii.

Św. Michał Archanioł, najważniejszy spośród aniołów, obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. W Apokalipsie św. Jana Archanioł pojawia się na niebie i walczy ze smokiem.