Tryptyk niepodległościowy w Korczewie


11 listopada 2023 r., ks. Michał Styczyński

Tryptyk niepodległościowy w Korczewie

Wieczorem 10 listopada, poprzedzający 105. rocznicę odzyskania niepodległości, mieszkańcy gminy Zduńska Wola uczestniczyli w koncercie zatytułowanym: „Patriotyzm niejedno ma imię”. Inicjatorami wydarzenia, które miało miejsce w kościele parafialnym w Korczewie, byli: Henryka Staniuchy, wójta gminy Zduńska Wola, oraz ks. Michał Styczyński, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dziewicy i Męczennicy w Korczewie.
 
Uroczystość rozpoczęła Msza św. celebrowana przez księdza proboszcza korczewskiej parafii, który w homilii ukazał potrzebę budowania dojrzałej wspólnoty narodowej opartej na trwałym fundamencie Ewangelii miłości. Nawiązując do przypowieści o nieuczciwym zarządcy homilista uwydatnił potrzebę tworzenia wspólnoty także przez konkretne dobra materialne, które mają służyć wzajemnym więzom w trosce o wspólne dobro, a pieniądz winien mieć charakter relacyjny, nie zaś narcystyczny, egoistyczny, skupiony jedynie na pomnażaniu własnych dóbr.
 
Po Mszy św. rozpoczął się bogaty w treści niepodległościowe koncert. Rozpoczęła go piotrkowska kapela Fakiry, która wykonała kilka znanych niepodległościowych pieśni zapraszając licznie zgromadzonych parafian i gości do wspólnego śpiewu. Wyjątkowym gościem korczewskiej wieczornicy niepodległościowej był drugi wykonawca, Stanisław Górka, aktor znany chociażby z roli Zbyszka w serialu pt.: „Plebania”. Przez dwadzieścia lat grał w Teatrze Współczesnym, a potem stworzył Towarzystwo Teatralne Pod Górkę, w którym zrealizował kilka spektakli. Uczestnicy niepodległościowego programu mogli obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowany spektakl muzyczny pt.: „Piłsudski. Cud nad Wisłą”, w którym słowa marszałka przeplatały się ze znanymi pieśniami o wolności i miłości do Ojczyzny. Całość niepodległościowego tryptyku zamknął duet operetkowy Anny i Romualda Spychalskich. Artyści w pięknie brzmiących głosach opowiedzieli słuchaczom o polskości i patriotyzmie w nawiązaniu do największego z Polaków - św. Jana Pawła II.
 
Niepodległościowy tryptyk zrealizowano w ramach programu dotacyjnego Niepodległa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.