TOTA TUA - I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Maryjnej w Licheniu

20 października 2019 r., Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium Licheńskiego

TOTA TUA - I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Maryjnej w Licheniu

W sobotę, 19 października, wnętrze licheńskiej świątyni wypełniły dźwięki utworów o tematyce maryjnej, a to wszystko za sprawą uczestników Mariosongu, czyli Przeglądu Pieśni Maryjnej Licheń 2019. Uczestników i słuchaczy zebranych w bazylice powitał ks. Janusz Kumala, kustosz Sanktuarium. „Poprzez pieśni chcemy wyśpiewać naszą miłość do Matki Bożej i ukazać Jej duchowe piękno. To piękno Matki Bożej, wyśpiewane, staje się bardziej zauważalne – powiedział marianin – Tym przeglądem chcemy wpisać się w tradycję Kościoła – śpiewania o Matce Bożej. Tematem przeglądu pieśni maryjnej są łacińskie słowa „Tota Tua” – cała Twoja, wyrażające duchowość Maryi, istotę życia Tej, która jest cała dla Boga. My również śpiewając o Niej i wpatrując się w Jej duchowe piękno chcemy być blisko Boga i dla Boga”.

W przeglądzie udział wzięły zarówno dzieci, nastolatkowie jak i dorośli. Najmłodszymi uczestnikami byli ośmioletni: Mateusz i Helenka. Chłopiec - członek chóru dziecięcego i młodzieżowego Alla Polacca działającego przy warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaprezentował m. in. wzruszające wykonanie utworu „Matka Boska Częstochowska” (sł. Jan Lechoń, muz. Zbigniew Raj). Ośmioletnia Helenka wystąpiła wraz z bratem, Jasiem i siostrą, Natalią. Rodzeństwo nie tylko śpiewało. Grali także na instrumentach: wiolonczeli, skrzypcach i gitarze. Najstarsza z uczestniczek, śpiewaczka ludowa - pani Danuta z Śmiłowic śpiewała w kujawskim stroju ludowym z bukietem kwiatów, który po występie ofiarowała Matce Bożej Licheńskiej.  Najliczniejszą reprezentację miał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. W czasie przeglądu zaśpiewały dwie solistki Maja i Maria, będące uczennicami placówki oraz zespół Dobrasy Dwa. Z parafii św. Mikołaja w Brudzewie przybył duet złożony z Joanny Wysockiej i Adama Wysockiego oraz zespół A voce angeli. Nie zabrakło także uczestniczki pochodzącej z Licheńskiej parafii – pani Iwony Kasiewicz, która śpiewem w akompaniamencie Jacka Hyżnego grającego na gitarze otworzyła Mariosong.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Przeglądu Piosenki Maryjnej, które będą się odbywać w przyszłości w Licheniu.