Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych w Domu Biskupim

20 grudnia 2018 r., Tekst i foto: ks. AT

Spotkanie opłatkowe sióstr zakonnych w Domu Biskupim

Tradycyjnie, w ostatnich dniach Adwentu, siostry zakonne pracujące w diecezji włocławskiej gromadzą się w Domu Biskupim, aby złożyć życzenia i przełamać się opłatkiem z Pasterzem Diecezji. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 20 grudnia. Obok ks. bp. Wiesława Meringa w spotkaniu uczestniczył ks. bp Stanisław Gębicki oraz ks. Paweł Pokora, duchowy opiekun zgromadzeń zakonnych.

Po wspólnym wykonaniu kolędy, ks. Paweł Pokora odczytał fragment Ewangelii mówiący o narodzinach Jezusa.

Następnie w imieniu sióstr życzenia Księżom Biskupom złożyła s. Wincenta Olszewska (orionistka). Nawiązała do jubileuszowego roku odzyskania przez Polskę Niepodległości, która okupiona została bohaterską walką i krwią naszych rodaków. Zaznaczyła przy tym, że prawdziwy pokój pochodzi tylko od Pana, który jest prawdziwą Miłością. Przywołując zaś słowa papieża Franciszka życzyła wszystkim, aby dali się zadziwić Jezusowi, który przychodzi z darem pokoju i radości.

Dziękując za te słowa ks. bp Mering wyraził jednocześnie wdzięczność za obecność sióstr w diecezji. W dalszej części nawiązał do myśli Marca Chagalla zachęcając do nieustannego sięgania do Biblii, „której słowa są jak światło przenikające życie człowieka”. Pasterz Diecezji wskazał przy tym, że dla chrześcijan tym światłem jest narodzenie Zbawiciela. Kończąc swoje przesłanie zaapelował, by światło Jezusa jaśniało w nas, abyśmy „potrafili się nim dzielić, aby wiara w Jezusa nieustająco się szerzyła”.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni, przełamując się opłatkiem, składali sobie życzenia.