Siniarzewo: odpust parafialny

25 lipca 2024 r., Tekst: Aleksandra Świtalska Zdjęcia: Marlena Nawrocka

Siniarzewo: odpust parafialny

Uroczystość odpustowa ku czci św. Jakuba Apostoła licznie zgromadziła w siniarzewskim kościele parafian oraz gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych, wójt gminy Zakrzewo Artur Nenczak wraz z sekretarzem Janem Bąkiem. Wszystkie jednostki OSP z terenu parafii wystawiły swoje poczty sztandarowe wraz z oficjalną reprezentacją.

Uroczystej sumie przewodniczył administrujący parafią ks. Julian Głowacki. W kazaniu odpustowym ukazał on apostoła Jakuba jako super bohatera godnego naśladowania, który przez uniwersalność swoich cnót, nadal pozostaje aktualny i może być inspiracją dla, zwłaszcza młodego, człowieka. Zachęcił również do lektury artykułu z najnowszego numeru tygodnika „Idziemy”, w którym ks. kan. dr Paweł Szczepaniak, historyk sztuki i proboszcz parafii św. Rocha w Ravennie, interpretuje obraz św. Jakuba z zasuwy głównego ołtarza świątyni parafialnej w Siniarzewie. Uczestnicy liturgii chętnie zaopatrywali swoje domy w kolejny egzemplarz gazety, w której od ponad siedmiu lat ukazuje się diecezjalny tygodnik „Ład Boży”.

Zgodnie z tradycją, Mszę świętą zakończono procesją eucharystyczną, w której parafianie od najstarszych do najmłodszych czynnie się zaangażowali. Wśród duchownych dekanatu bądkowskiego z dziekanem ks. kan. Janem Radaszewskim, znaleźli się też przygotowujący się do kapłaństwa klerycy włocławskiego seminarium, chętnie odwiedzający swojego seminaryjnego wychowawcę, który decyzją biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego od 1 lipca objął duszpasterską troską parafię w Siniarzewie.

Po zakończonej uroczystości wierni jeszcze na długo zatrzymali się przed kościołem, przedłużając radość z rodzinnego świętowania imienin swojego patrona. Kolejny odpust w Siniarzewie już w sierpniu z racji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, który znajduje się w głównym ołtarzu, zasłaniany tylko na kilka dni w roku przez obraz św. Jakuba Apostoła.

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń w Siniarzewie umieszczanych w aktualnościach na stronie internetowej parafii www.siniarzewo.pl, diecezji www.diecezja.wloclawek.pl oraz Facebookowym fanpage „Ładu Bożego” www.facebook.com/ladbozy/.