Siniarzewo: I Międzyszkolny Konkurs Wokalny „Maryjne Melodie”

23 października 2024 r., Tekst: Aleksandra Świtalska, zdjęcia: ks. Julian Głowacki

Siniarzewo: I Międzyszkolny Konkurs Wokalny „Maryjne Melodie”

Pierwszy Międzyszkolny Konkurs Wokalny „Maryjne Melodie” zorganizowany przez nauczycielki Aleksandrę Kamińską i Dominikę Biesiadzińska ze Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Józefa Sáncheza del Rio w Siniarzewie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim uczniowie wielu szkół podstawowych i oddziałów przedszkolnych nie tylko.z okolicy, ale też z Włocławka. Silną reprezentację wystawił Zespół Szkół im. ks. Jana Długosza we Włocławku, prezentując wysoki poziom profesjonalnego przygotowania małych artystów i dobrą współpracę nie tylko z nauczycielami, ale także z dyrekcją wspierającą swoich podopiecznych.

Siniarzewskie nauczycielki do współpracy zaprosiły parafię św. Jakuba, czego owocem było przeprowadzenie zmagań konkursowych w parafialnej świątyni. Na czas występów Najświętszy Sakrament został umieszczony w bocznym ołtarzu, aby uczestnicy nie stali tyłem do Pana Jezusa umieszczonego w tabernakulum. Dzięki temu dzieci i młodzież nauczyły się kolejny raz, w jaki sposób należy oddać szacunek Bogu w Jego świątyni.
Konkurs przeprowadzono w trzech grupach wiekowych oraz w podziale na zespoły i wokalistów. Dzieci nie tylko rywalizowały o najlepsze miejsca, ale przede wszystkim śpiewały na chwałę Boga wielbiąc Maryję. Miały przy tym dużo radości i wcale nie wynik był dla nich najważniejszy, ale możliwość zaprezentowania swojego talentu.

Zaskoczeniem dla uczestników i ich opiekunów były dyplomy, statuetki i atrakcyjne nagrody, zakupione staraniem organizatorek przy wsparciu prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, wójta Gminy Zakrzewo, kilkorga miejscowych biznesmenów i proboszcza.

Patronatem medialnym objął wydarzenie tygodnik „Idziemy” i diecezjalny „Ład Boży”.

Na zakończenie, przed biorącymi udział w konkursie, wystąpiła przewodnicząca jury Antonina Ratajczyk, nauczycielka muzyki, organistka i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku, która w miniony piątek śpiewała we włocławskiej bazylice katedralnej w oratorium przygotowanym z okazji obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Swoim występem wzbudziła zachwyt wśród młodych artystów i zmobilizowała tym samym do wytężonej pracy.