Sieradz: obchody Dnia Judaizmu

21 stycznia 2020 r., teskt i foto: ks. JG

Sieradz: obchody Dnia Judaizmu

Po raz jedenasty z inicjatywy ks. infułata Mariana Bronikowskiego obchodzony był w Sieradzu Dzień Judaizmu.

Na spotkaniu, które w poniedziałek 20 stycznia rozpoczęło sympozjum w Sieradzkim Centrum Kultury, ks. infułat Marian Bronikowski zgromadził wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in. biskup włocławski Wiesław Mering, ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący łódzkiej gminy żydowskiej Józef Weininger, a także rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, oraz prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Następnie modlitwie przy ścianie pamięci obok sieradzkiej bazyliki przewodniczyli wspólnie ks. bp Mering i rabin Schudrich, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w miejscu upamiętniających pomordowanych sieradzkich Żydów i Polaków.

Upamiętniono również, przypadającą dokładnie 20 stycznia, 700. rocznicę koronacji księcia sieradzkiego Władysława Łokietka na króla Polski.

Szersza relacja z uroczystości już w krótce na łamach „Ładu Bożego”.