Sakrament bierzmowania uczniów ZSK im. ks. J. Długosza

19 maja 2023 r.

Sakrament bierzmowania uczniów ZSK im. ks. J. Długosza

Dnia 18 maja młodzież klas ósmych Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku przystąpiła w bazylice katedralnej do sakramentu bierzmowania.

Mszy św. przewodniczył szafarz sakramentu, ks. Marcin Idzikowski, wikariusz biskupi ds. katechizacji i szkolnictwa katolickiego. Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Jacek Kędzierski, dyrektor ZSK, powitał zgromadzonych i zwrócił uwagę na wyjątkowość daty wydarzenia - 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

W homilii ks. Idzikowski, nawiązując do czytań mszalnych, przekonywał, że życie człowieka składa się z rożnych momentów. Taką chwilą, która może zmienić jego życie jest bierzmowanie. Sakrament nie daje gwarancji uzyskania dojrzałości chrześcijańskiej, a jest raczej procesem wchodzenia w dorosłość. Powołując się na słowa Biblii uświadamiał,  że bycie przy Jezusie nie chroni od popełniania błędów czy cierpienia, ale daje siłę do walki w trudnych chwilach, które też są częścią ludzkiej egzystencji.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, wyznanie wiary, odśpiewanie hymnu i modlitwa oraz przyjęcie namaszczenia krzyżmem świętym.

Sakrament bierzmowania był zwieńczeniem trzyletniego okresu katechizacji i spotkań formacyjnych młodzieży, która przez ten czas starała się pogłębić swoją wiarę oraz relację z Bogiem. Godna oprawa muzyczna i liturgiczna naszych uczniów dodała szczególnego piękna tej wyjątkowej Mszy św.

Tekst: na podst. informacji Sylwii Pietrzak
Foto: Krzysztof Jabłoński