Rossoszyca: jasełka w wykonaniu niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych DPS

12 stycznia 2020 r., ks. AN, foto: Marlena Żmudzińska

W niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia br. w kościele parafialnym w Rossoszycy wystawione zostały niezwykłe jasełka – w role wcielili się podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Rożdżałach. Wielkim przeżyciem dla artystów z niepełnosprawnością umysłową było zagranie biblijnych (i nie tylko) postaci w wypełnionej po brzegi świątyni.

Jak podkreślał ks. Zbigniew Raj, proboszcz parafii, ci szczególni aktorzy przygotowywali się do występu od listopada, ucząc się swoich ról, co z pewnością wymagało od nich dużo więcej wysiłku, niż od innych osób. „To, w jaki sposób wystąpili i zagrali swoje role, jest za to bardziej szczere i autentyczne, niż w przypadku profesjonalnych aktorów, bo występ w jasełkach nie jest tylko grą – niepełnosprawni artyści wyrazili i przekazali w nich radość z narodzenia Pana Jezusa tak, jak ją sami przeżywają” – stwierdził ks. Raj. Dodał, że dla podopiecznych DPS w Rożdżałach wiara, życie sakramentalne i modlitwa stanowią integralną i niezwykle ważną część ich życia.

W wypełnionym kościele parafialnym, gdzie gościem tej niedzieli był ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii, starsi, a zwłaszcza dzieci, z zainteresowaniem przyglądali się odgrywanym scenkom, włączali się we wspólny śpiew kolęd, wreszcie oklaskami na stojąco nagodzili występ. Niepełnosprawni artyści odwzajemniali owacyjne przyjęcie uśmiechami, życzeniami na nowy rok i serdecznymi podziękowaniami za to, że tak wiele osób obejrzało przedstawienie. Trudno się temu dziwić: kolorowe stroje i stylizacje, deklamowane kwestie, śpiew i gra wytworzyły między podopiecznymi DPS a zgromadzonymi w kościele osobami rodzaj wspólnoty i bliskości. Żywiołowo widzowie reagowali zwłaszcza na dialog króla Heroda z diabłem i śmiercią, słuchali słów anioła głoszących pasterzom radosną nowinę, towarzyszyli trzem królom w ich wędrówce, oddali pokłon Dziecinie z Betlejem tulonej w objęciach Maryi i Józefa.

Podopiecznym towarzyszyły ich wychowawczynie, którym złożono szczególne podziękowanie za trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie jasełek. Kierownik ośrodka pani Beata Jabłońska-Fornalczyk przyznała, że jasełka przygotowywane od listopada a wystawione w kościele w Rossoszycy na zaproszenie ks. Zbigniewa Raja są kolejną inscenizacją zrealizowaną przez podopiecznych DPS w Rożdżałach. „Tworzymy małą grupę teatralną w naszym domu pomocy społecznej, także przygotowujemy nie tylko jasełka, ale i wiele innych przedstawień. Dla naszych mieszkańców jest to bardzo duże wydarzenie, chętnie przychodzą na próby, chętnie chcą się uczyć, ale jest to dla nich także forma terapii” – podkreśla kierownik ośrodka.

Jak stwierdziła pani Jabłońska-Fornalczyk, „to są bardzo religijne osoby, lubią śpiewać kolędy, lubią się modlić, z dużym utęsknieniem czekają na każdą Mszę św., na każde święta. Osobiście lubię przebywać ze swoimi podopiecznymi w święta, bo chyba nawet w domu rodzinnym nie ma takich przeżyć, jak tutaj, gdy wspólnie śpiewa się kolędy. Tworzą rodzinę, to są ich święta, to jest ich duża rodzina, wspólnie dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia, i jak widać – są szczęśliwi”.

DPS w Rożdżałach jest ośrodkiem dla 107 podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną, z których dużą część stanowią osoby leżące. Opiekę duszpasterską pełni proboszcz parafii Rossoszyca ks. Zbigniew Raj. W ośrodku, w każdy piątek sprawowana jest Msza św., odprawiane są też nabożeństwa okresowe, pełniona jest posługa sakramentalna wobec chorych. O formację religijną dbają także opiekunowie i wychowawcy domu.