Pierwsza wizyta biskupa nominata Krzysztofa Wętkowskiego we Włocławku (aktualizacja)

30 kwietnia 2021 r., ks. AN, ks. JG

Tuż po godzinie 11 od wizyty w Kurii Diecezjalnej rozpoczęła się pierwsza wizyta biskupa nominata Krzysztofa Wętkowskiego w diecezji włocławskiej. Swojego następcę bp Wiesław Mering  powitał w drzwiach gmachu kurialnego, po czym przedstawił obecnych na spotkaniu pracowników Kurii i innych urzędów diecezjalnych.

W imieniu zebranych słowo powitania skierował moderator Kurii, ks. prał. Lesław Witczak, ekonom diecezji, deklarując gotowość wszystkich urzędów do współpracy z nowym biskupem.

Bp Wętkowski podziękował za życzliwe powitanie i zapowiedział zasadę kontynuacji, według której czasowo potwierdzi osoby na dotychczasowych urzędach kurialnych, by móc stopniowo zapoznać się z pracą instytucji diecezjalnych i diecezją.

Bp Wętkowski odbył także prywatną rozmowę z ustępującym z urzędu bp. Meringiem, a także roboczą rozmowę z niektórymi urzędnikami kurialnymi, ustalając między innymi zasady współpracy w najbliższych tygodniach. W jej trakcie podane zostały ważne daty dotyczące rozpoczęcia posługi przez nowego biskupa włocławskiego: obrzęd kanonicznego objęcia diecezji odbędzie się w Kurii Diecezjalnej 7 czerwca, natomiast uroczysty ingres do katedry włocławskiej – w sobotę 19 czerwca o godz. 11. Do spotkania dołączył również biskup senior Stanisław Gębicki.

Po południu bp Krzysztof Wętkowski spotkał się ze wspólnotą Wyższego Seminarium Duchownego. „Myślę, że ten czas, który tutaj spędzacie, jest także czasem, który kształtuje waszą tożsamość kapłańską, przygotowuje was do pracy, ale też wprowadza was w piękno tej diecezji przenikniętej świętymi i męczennikami” – powiedział do kleryków włocławskiego seminarium. Ksiądz biskup zwrócił również uwagę na kard. Stefana Wyszyńskiego, którego postawa kształtowała się właśnie w murach tego seminarium, jednego z najstarszych w Europie. „Nie trzeba być kardynałem czy prymasem, aby z tego przykładu korzystać” – mówił bp Wętkowski w seminaryjnym kościele do profesorów i alumnów, przywołując wierność, jako cnotę charakteryzującą Prymasa Tysiąclecia. Po wspólnej modlitwie udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Ostatnim punktem pierwszej po nominacji wizyty we Włocławku było zatrzymanie się biskupa nominata na chwilę krótkiej modlitwy w bazylice katedralnej.