Orszak Trzech Króli przeszedł po raz siódmy ulicami Włocławka


6 stycznia 2018 r.

Orszak Trzech Króli przeszedł po raz siódmy ulicami Włocławka

„Fenomen na skalę światową” – jak bywa określany Orszak Trzech Króli – po raz kolejny przeszedł ulicami wielu polskich miast; nie mogło zabraknąć go w naszym biskupim mieście. 6 stycznia o godz. 11.20 ok. 3 tys. chrześcijan pragnących zamanifestować swoją wiarę i radość, że Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi zgromadziło się na Placu Wolności, aby po wspólnym kolędowaniu wyruszyć w barwnym korowodzie do włocławskiej katedry.
 
Ciężar przygotowania tego wydarzenia – w imieniu Biskupa Włocławskiego – wzięli na siebie duszpasterze parafii katedralnej oraz św. Stanisława, a w rolę Mędrców ze Wchodu wcielili się: p. Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, p. Rafał Sobolewski, przewodniczący Rady Miasta Włocławka i p. Marek Jaskólski, wicestarosta powiatu włocławskiego.
 
Rozśpiewanych uczestników Orszaku powitał w bazylice katedralnej Pasterz Diecezji.
 
Kulminacyjnym momentem uroczystości była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa.
 
Teologię dzisiejszego święta oraz symbolikę darów złożonych przed wiekami przez Mędrców nowonarodzonemu Królowi wyjaśnił w homilii ks. infułat Krzysztof Konecki, prepozyt kapituły katedralnej. Jakie jest przesłanie tego wydarzenia, które wspominamy w tej uroczystości? – pytał kaznodzieja. Odpowiadając na nie, mówił, że ukazuje ono kim naprawdę jest Jezus, że jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem oraz podkreśla uniwersalizm zbawienia. Przywołując słowa Benedykta XVI z encykliki „Spe salvi”, powiedział, że „to nie żywioły rządzą światem i człowiekiem, ale osobowy Bóg rządzi gwiazdami.” W tym kontekście Mędrcy ze Wschodu zdają się nam dziś mówić: „Nie wierzcie już więcej konstelacjom gwiezdnym, nie wierzcie w przesądy i zabobony, nie uciekajcie się do horoskopów, nie uciekajcie do wróżek. Oto tu jest prawdziwy i mocny Bóg, który wszystkim kieruje. (…) To w Jego rękach spoczywają losy człowieka i świata” - mówił Ksiądz Infułat.
 
Na zakończenie liturgii ks. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej podziękował Pasterzowi Diecezji za przewodniczenie Eucharystii, ks. bp. Bronisławowi Dembowskiemu, wszystkim kapłanom oraz licznie zgromadzonym wiernym - za wspólnotę modlitwy. Obecność ks. Dawida Mendroka, pastora Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego sprawiła, iż tegoroczne świętowanie Epifanii nabrało wymiaru ekumenicznego.
 
Słowa wdzięczności ks. Krygier wypowiedział też pod adresem orkiestry Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku, pod batutą p. Grzegorza Augustynowicza, ks. prał. Sławomira Deręgowskiego i ks. Pawła Koralewskiego, którzy zatroszczyli się o muzyczną oprawę Orszaku oraz ks. prał. Józefa Nowaka, który wraz z chórem katedralnym podejmowali śpiew podczas Mszy św.
 
Przed błogosławieństwem końcowy ks. bp Wiesław Mering święcił kadzidło i kredę, którą znaczymy drzwi naszych mieszkań, na znak, że przyjęliśmy Jezusa - prawdziwą światłość świata.
 
Wzorem Kościoła pierwszych wieków, po zakończonej Mszy św. miała miejsce agapa, na którą – w imieniu Księdza Biskupa – zaprosił Ksiądz Kustosz.