Odpust MB Częstochowskiej i Dożynki w Lubiczu Górnym

26 sierpnia 2022 r., ks. PP

Odpust MB Częstochowskiej i Dożynki w Lubiczu Górnym

Każdego roku w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia) w parafii Lubicz Górny obchodzony jest odpust parafialny. W tym roku Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Podczas uroczystej Eucharystii, zgromadzeni parafianie i goście dziękowali Panu Bogu także za tegoroczne plony ziemi.

Na początku Eucharystii księdza biskupa i wszystkich zgromadzonych parafian powitał ks. prałat Bogumił Leszcz zauważając, że jest to szczególny czas przygotowania do nawiedzenia diecezji i parafii przez Maryję w znaku Ikony Jasnogórskiej oraz dziękczynienia za owoce pracy ludzkich rąk.

W homilii bp Wętkowski zachęcał, aby każdy w swoim życiu starał się realizować śluby jasnogórskie, które w dzisiejszych czasach, są nadal aktualne i mogą posłużyć do rachunku sumienia z przynależności do Chrystusowego Kościoła. W dalszej części homilii biskup włocławski podkreślił, że należy troszczyć się o życie w stanie łaski uświęcającej, która pomaga trwać przy Jezusie.

Biskup włocławski ukazał wzór modlitwy ukazany we fragmencie Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej: „wzorem postawy jest Maryja, która wpierw zauważa problem, później zwraca się do Chrystusa przedstawiając mu te sprawę, nie narzucając żadnych rozwiązań. Następnie kieruje słowo do człowieka, aby uczynił wszystko, co Chrystus powie”. Zdaniem hierarchy te elementy powinny składać się na modlitwę człowieka.

Po przyniesieniu darów ołtarza, ksiądz biskup poświecił wieńce dożynkowe i chleby wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich, mieszkańców sołectw: Młyniec II oraz Mierzynek.

Liturgiczne uroczystości odpustowe zakończyła procesja eucharystyczna oraz błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych.

Uroczystości odpustowe uświetniła orkiestra pod batutą organisty parafii.