Najważniejsze wydarzenia mijającego roku: Biskup Włocławski ustanowił sanktuarium św. Józefa

31 grudnia 2020 r.

8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, biskup włocławski Wiesław Mering, ustanowił kościół pw. św. Józefa we Włocławku diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.

W uzasadnieniu podkreślił, że Stolica Apostolska w 1880 r. wydała dekret ustanawiający głównym Patronem Diecezji św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Biskup Jan Zaręba w 1978 r. erygował nową parafię św. Józefa we Włocławku. Jego zamysłem było, by kościół pw. św. Józefa został ustanowiony sanktuarium poświęconym temu Świętemu Patronowi Diecezji.

Przychylając się do tego zamierzenia, wydał dekret ustanawiający włocławską świątynię sanktuarium ku czci świętego Patrona.

Informując o tym fakcie księży dziekanów podczas zebrania w dniu 9 grudnia, bp Mering zauważył zbieg okoliczności, jakim stało się ogłoszenie przez papieża Franciszka w dniu 8 grudnia roku św. Józefa dla Kościoła powszechnego. Nawiązał też do myśli bp. Zaręby przywołując w tym względzie świadectwo ks. prał. Michała Pietrzaka, pierwszego proboszcza parafii i budowniczego świątyni.

Warto dodać, że odkąd powstała diecezja kaliska i słynne sanktuarium św. Józefa w Kaliszu nie należało już do diecezji włocławskiej, ta nie posiadała sanktuarium poświęconego swojemu Patronowi.