Msza Wieczerzy Pańskiej w bazylice katedralnej

6 kwietnia 2023 r.

Msza Wieczerzy Pańskiej w bazylice katedralnej

Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana wieczorem w Wielki Czwartek, rozpoczyna Triduum Paschalne, najważniejsze święta w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek Kościół wspomina dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. 6 kwietnia bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku. Wraz z księdzem biskupem przy ołtarzu zgromadzili się księża pracujący w instytucjach diecezjalnych, moderatorzy i alumni WSD, siostry zakonne oraz wszyscy pragnący dziękować Bogu za dar Eucharystii.

W homilii biskup włocławski, rozważając słowa konsekracji, ukazał znaczenie Eucharystii, jako nowej rzeczywistości, która domaga się żywej odpowiedzi ze strony człowieka.

Nawiązując do Paschy Starego Testamentu podkreślił, że Chrystus bazując na tym, co znane, nadaje temu nowe znaczenie. – Chleb spożywany przez Żydów był chlebem udręczenia; teraz staje się chlebem wyzwolenia. Krew, która była znakiem dawnego przymierza, teraz staje się kielichem krwi Nowego Przymierza – wyjaśniał homilista, zachęcając do przyjęcia i realizowania Bożego przykazania miłości w nowym zakresie. – Jezus każe miłować wszystkich bez wyjątku i bez miary, na wzór Jezusa, który umiera za grzeszników – tłumaczył bp Wętkowski, dodając, że najgłębszy sens Triduum Paschalnego wyraża się w umieraniu starego człowieka, a odradzaniu jako człowiek nowy.

Nawiązując do ewangelicznej sceny umycia uczniom nóg, Jezus ukazuje na czym polega prawdziwa miłość. – Ona nie wyraża się w odbieraniu posługi i wywyższaniu, ale w służeniu – mówił hierarcha, dodając, że sprawowanie pamiątki Jezusa, czyli sprawowanie Eucharystii umacnia wiarę, ożywia nadzieję i miłość, aby człowiek mógł stać się świadkiem zmartwychwstałego i żywego Pana Jezusa, który dopełnia swoje dzieło w świecie.

W dalszej części wyjaśnił, że Komunia św. jest źródłem życia i jedności Kościoła. – Dzięki Eucharystii Kościół żyje i żywi się Świętym Chlebem, który jest największym darem Pana Jezusa, ponieważ jest to dar, który Jezus składa z samego siebie – wyjaśniał biskup włocławski.

Na zakończenie hierarcha przypomniał, że Eucharystia nie jest wspomnieniem przeszłości, ale rzeczywistością, która domaga się od człowieka odpowiedzi i oddania się Chrystusowi.

Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do ciemnicy.

Podczas Mszy św. śpiew prowadził Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.