Msza Wieczerzy Pańskiej w bazylice katedralnej


14 kwietnia 2022 r., tekt: ks. AT; foto: al. PC

Msza Wieczerzy Pańskiej w bazylice katedralnej

Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana wieczorem w Wielki Czwartek, rozpoczyna Triduum Paschalne, najważniejsze święta w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek Kościół wspomina dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. 14 kwietnia, o godz. 18.00, bp Krzysztof Wętkowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku. Wraz z księdzem biskupem przy ołtarzu zgromadzili się księża pracujący w instytucjach diecezjalnych, moderatorzy i alumni WSD, siostry zakonne oraz wszyscy pragnący dziękować Bogu za dar Eucharystii.
 
W homilii biskup włocławski skupił się na słowach zaczerpniętych z odczytanej Ewangelii: wiedział, obmył, służył.
 
Rozważając pierwsze z nich, homilista podkreślił, że Jezus nie tylko wie, jest świadomy tego, co ma nastąpić, ale całkowicie nad tym panuje.
 
Wyjaśniając czynność obmycia nóg, hierarcha zaznaczył, że był to zwyczaj znany w czasach Jezusa. Był jednak dokonywany przed rozpoczęciem uczty i przez niewolnika. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus nadaje tej czynności nowy sens i znaczenie. – Janowy opis obmycia nóg jest nie tylko wezwaniem do wzajemnej służby, ale zapowiedzią tego, co się dokona: uczniowie zostaną oczyszczeni przez ofiarę, jaką Chrystus złoży na drzewie krzyża – wyjaśniał bp Wętkowski.
 
Hierarcha ukazał także właściwe rozumienie słów: „to czyńcie na Moją pamiątkę”. – Jezusowi nie chodziło tylko o zwykłe ponawianie gestu z Wieczernika. „Czyńcie to na Moją pamiątkę”, to znaczy: musicie umieć i chcieć ofiarować siebie i swoje życie za innych. W tym znaczeniu Chrystus rozumie służbę wobec człowieka i do takiej postawy wzywa – tłumaczył wyliczając przykłady realizacji tego wezwania m.in. w przyjęciu i zaopiekowaniu się uchodźcami z Ukrainy.
 
Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do ciemnicy.
 
Wspólna modlitwa brewiarzowa zakończyła liturgiczną celebrację.
 
Podczas Mszy św. śpiew prowadził Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.