Lipno: pielgrzymka do rodzinnych stron bł. Prymasa Tysiąclecia

26 września 2021 r., ks. Jakub Kupiński

Lipno: pielgrzymka do rodzinnych stron bł. Prymasa Tysiąclecia

W dniach 25-26 września, w ramach dziękczynienia za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, grupa pielgrzymów z parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie pod opieką ks. Jakuba Kupińskiego, udała się „tam gdzie wszystko się zaczęło” w życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na trasie pielgrzymowania znalazł się m.in. Pułtusk (z kolegiatą Zwiastowania NMP i św. Mateusza oraz zamkiem biskupów płockich), Prostyń (najstarsze na Podlasiu Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny - miejsce, gdzie brali ślub rodzice błogosławionego kardynała – Julianna i Stanisław).

Kluczowym miejscem była Zuzela – miejsce urodzin i chrztu Stefana Wyszyńskiego. Tam pielgrzymi zwiedzili muzeum lat dziecięcych błogosławionego (mieszczące się w budynku szkoły, do której uczęszczał mały Stefek), a w kościele, gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której przyjął sakrament chrztu, uczestniczyli w Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Jakuba.

Pątnicy udali się następnie do Andrzejewa, na modlitwę i zwiedzanie kościoła w którym kard. Wyszyński przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej  oraz przyjął sakrament bierzmowania.

Wielkim przeżyciem  była wizyta na cmentarzu i modlitwa przy grobie matki i siostry kardynała (obie zmarły w młodym wieku).

Ostatnim miejscem na pielgrzymim szlaku była Łomża, gdzie przez krótki czas uczył się młody Stefan Wyszyński. Grupa uczestniczyła w Eucharystii w katedrze łomżyńskiej, a następnie zwiedziła katedrę i Stare Miasto.

Obecność we wszystkich wymienionych miejscach, połączona z modlitwą, była niezwykłym przeżyciem i duchowym wzmocnieniem. Pozwoliła także na poznanie wielu szczegółów i ciekawostek dotyczących młodych lat Prymasa Tysiąclecia.