Licheń: modlitwa za małżeństwa bezdzietne


18 sierpnia 2019 r., Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium

Licheń: modlitwa za małżeństwa bezdzietne

Kilkadziesiąt małżeństw przyjęło dziś indywidualne błogosławieństwo po głównej Mszy Świętej, w czasie której modlono się za małżonków mających trudności z poczęciem dziecka.
 
18 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej był Dniem modlitw w intencji małżeństw bezdzietnych, które pragną potomstwa. W czasie południowej Eucharystii, której przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium, modliło się około 4 tysiące wiernych.
 
„Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czemu ktoś nie ma potomstwa” - mówił w homilii ksiądz kustosz. „Ci małżonkowie mają być dla nas znakiem tego najpiękniejszego pragnienia - aby narodził się nowy człowiek, by Bóg obdarzył ludzkość nowym życiem. Nie da się opisać ani wyrazić bólu i ofiary niespełnionego rodzicielstwa.”
 
„W dzisiejszym świecie deprecjonuje się macierzyństwo, rodzicielstwo” - zauważył marianin. „Potrzebujemy pragnienia nowego życia, które jest w sercach wielu małżonków, by przeciwstawić się tym tendencjom.”
 
„Nie można starać się o nowe życie za wszelką cenę, metodami niezgodnymi z wolą Bożą. Nie chcemy osądzać małżonków, którzy podjęli decyzję skorzystania z metod poczęcia dziecka niezgodnych z nauczaniem Kościoła. Rozumiemy wasze cierpienie i dążenia, by spełniło się wasze marzenie” - podkreślił ks. Kumala.
 
Homilista zapewniał, że każde małżeństwo pobłogosławione przed Obliczem Boga ma sens i ogromną wartość, nawet jeśli nie posiada dzieci.  „Pragnienie nowego życia wypływa z miłości. Każda miłość nosi w sobie coś z tajemnicy - to dla nas znak, że jesteśmy otwarci na Boga, który jest Miłością i którego nie da się zamknąć w słowa, zrozumieć do końca. Jego miłość można przyjąć i nią żyć - Miłość małżeńska jest odblaskiem Jego nieskończonej Miłości.”  Celebrans wyraził nadzieję, że wśród obecnych modlących się dziś o potomstwo będą takie małżeństwa, które za rok przyjadą z nowonarodzonymi dziećmi, by modlić się i dziękować przed obliczem Matki Bożej Licheńskiej, Patronki szczęścia rodzinnego.
 
Na zakończenie Eucharystii modlono się, by Maryja wyprosiła dar macierzyństwa i ojcostwa małżonkom, a także cierpliwość i wytrwałość w modlitwie: Matko Boża Licheńska, pamiętamy, że Bóg wiele razy dał rodzić niepłodnym, uproś Jego błogosławieństwo dla małżonków pragnących potomstwa, aby ich dom wypełnił się szczęściem z obecności dziecka. Amen.
 
Po liturgii liczne małżeństwa i rodziny przyjęły błogosławieństwo u stóp ołtarza w licheńskiej bazylice. Następnie chętni mogli wysłuchać prelekcji pani Katarzyny Muzykiewicz z licheńskiego Ośrodka Wsparcia Płodności "NaProTechnologia". W istniejącej w Sanktuarium od 2010 roku placówce można skorzystać z nowoczesnych form diagnostyki oraz kompleksowego leczenia wspierających naturalną prokreację. Ośrodek tworzą instruktorzy oraz lekarze i konsultanci medyczni. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 609 528 116 oraz pisząc na e-mail: napro@lichen.pl.