Księża diecezji włocławskiej przeżywali rejonowe skupienia przed Wielkim Postem

25 lutego 2020 r.

Księża diecezji włocławskiej przeżywali rejonowe skupienia przed Wielkim Postem

80 księży w Zduńskiej Woli, 95 w Koninie, 140 we Włocławku wzięło udział w corocznych skupieniach rejonowych przed Wielkim Postem, odbywających się 24 i 25 lutego, którym w każdym z tych miejsc przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Prowadził je ks. prof. Ireneusz Mroczkowski z Płocka, wybitny teolog moralista, wieloletni rektor płockiego seminarium.

Rejonowe spotkania duchowieństwa przed Wielkim Postem mają charakter dnia skupienia, by duchowo przygotować włocławskich prezbiterów na czas wytężonego wysiłku duchowego i duszpasterskiego. Pierwszą część skupienia stanowiło nabożeństwo eucharystyczne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, modlitwą przebłagalną, adoracją, okazją do spowiedzi oraz konferencją ascetyczną. W drugiej części spotkania księża, pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, sprawowali Mszę świętą, podczas której wysłuchali drugiej nauki ks. prof. Mroczkowskiego.

Zaproszony gość zaproponował słuchaczom cykl sześciu rozważań osnutych wokół tematu niepokojów i nadziei związanych z kondycją współczesnego kapłaństwa, duszpasterstwa i życia Kościoła. W Zduńskiej Woli podjął tematy: niewykorzystane szanse kapłańskiej posługi spowiedniczej oraz sprawiedliwość i miłosierdzie w konfesjonale i życiu kapłana; w Koninie: Święty Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia – pamięć inspirująca oraz Współczesne wyzwania a tożsamość polskiego kapłana; we Włocławku: Oto wielka tajemnica wiary: inspiracje wierności i jedności kapłańskiej oraz Eucharystyczny etos nadziei kapłańskiej.

We wszystkich konferencjach podkreślał dumę z dziedzictwa wiary polskiego narodu przejawiającego się w ilości świątyń, ilości księży, tożsamości duchowej diecezji, sylwetkach wielkich świętych Kościoła w Polsce, ilości osób przystępujących do sakramentów świętych. Niepokoi zaś topniejąca liczba powołań, odpływająca z kościołów młodzież, coraz niższa frekwencja na niedzielnej Eucharystii. Ks. prof. Mroczkowski stawiał pytania o to, co robić, jak przekuć dumę w konkretne programy duszpasterskie na dziś. Zauważył, że kapłani wciąż mają wpływ na kształtowanie sumień ludzkich w sakramencie pokuty i pojednania, zastanawiał się przy tym, w jaki sposób połączyć w posłudze kapłańskiej sprawiedliwość z miłosierdziem, przedstawił konieczne rysy tożsamości kapłańskiej i zaapelował, by tej tożsamości nie zagubić, ale ją pogłębiać. Wskazał na Eucharystię, jako źródło wykuwania tej tożsamości i podkreślił, że wypływa z niej nadzieja, której nie mogą przygasić trudności i pesymizm wynikające z przeżywanych trudności. Źródłem nadziei jest wreszcie wspólnota i jedność kapłańska budowana choćby przez wspólną modlitwę, jak to miało miejsce podczas dni skupienia.

Nagrania wszystkich konferencji i homilii znajdują się do odsłuchania na stronie diecezji w dziale audioteka.

Włocławek

Zduńska Wola