Ks. bp Mering: w każdym kościele najważniejszy jest Chrystus


3 lutego 2021 r., Tekst i fot. ks. Julian Głowacki

Ks. bp Mering: w każdym kościele najważniejszy jest Chrystus

– Dzisiaj wspominamy wydarzenie, kiedy Jezus był wnoszony do świątyni jerozolimskiej, która stała się pierwszym chrześcijańskim kościołem. Bo w każdym kościele najważniejszy jest Chrystus. We wdzięczność, która jest znakiem kultury serca, wyrażaną w Eucharystii, wpisujemy dziś ubogacenie Kościoła charyzmatami zakonnymi – powiedział ks. bp Wiesław Mering podczas Mszy św. sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego we włocławskim przyklasztornym franciszkańskim kościele.
 
W Eucharystii, której w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei przewodniczył 2 lutego biskup włocławski Wiesław Mering, uczestniczyli jedynie przedstawiciele włocławskich domów zakonnych oraz parafii. Msza święta została połączona z przedpołudniową modlitwą brewiarzową.
 
W homilii ks. Jerzy Ćwiklak FDP odwoływał się bardzo często do trzeciej encykliki papieża Franciszka Fratelli Tutti oraz nauczania św. Alojzego Orione, założyciela Małego Dzieła Bożej Opatrzności (orionistów). – Bądźmy uważni na sytuacje, które stopniowo prowadzą do osłabienia naszych braterskich relacji. Ponieważ technologia bardziej łączy nas z innymi, istnieje ryzyko, że będziemy coraz bardziej izolować się korzystając z informacji na smartfonach i w ten sposób spędzać wiele czasu w świecie wirtualnym – przestrzegał kaznodzieja. – Dziś istnieje bardzo silna pokusa organizowania własnych przestrzeni życiowych oddalając się od przestrzeni i czasu wspólnoty czy rodziny, i od solidarnej pomocy bratu czy siostrze nadmiernie obciążonym pracą czy obowiązkami – zaznaczył orionista. Ks Ćwiklak zauważył powszechne powołanie osób zakonnych do dawania świadectwa miłości i przezywania braterstwa we wspólnocie. To braterstwo powinno być oparte na otwartości, szacunku, wzajemnej pomocy, zrozumieniu, uprzejmości, przebaczeniu i radości, a przejawiać się nawet w drobnych codziennych sprawach.
 
W diecezji włocławskiej istnieją 22 żeńskie oraz 11 męskich zakonów i zgromadzeń zakonnych.