Konin: otwarto wystawę fotograficzną „Człowiek i Wiara”

11 września 2023 r., tekst i foto: Aleksandra Polewska-Wianecka

Konin: otwarto wystawę fotograficzną „Człowiek i Wiara”

W niedzielę, 10 września, w kościele Miłosierdzia Bożego w Koninie otwarto wystawę fotograficzną pt. „Człowiek i Wiara”. Autorami wystawianych prac są czescy i słowaccy fotografowie zrzeszeni we wspólnocie o tej samej nazwie, która powstała w Pradze w 2011 roku. Założyciel grupy Roman Albrecht jest osobistym fotografem kardynała Dominika Duki.

Wystawa „Człowiek i Wiara” to wybór zdjęć, które oddają ducha nowej ewangelizacji – mówiła Andrea Szotkowska, czeska fotografka otwierając ekspozycję w Koninie. – W ten właśnie sposób, za pośrednictwem obrazu, staramy się ewangelizować, ukazując piękno życia z Bogiem.

Jak podkreślił ks. Roman Ziemiński, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Koninie, dzień otwarcia wystawy „Człowiek i Wiara” zbiegł się z dniem beatyfikacji Rodziny Ulmów. – To bardzo ciekawa koincydencja, bo pan Józef Ulma był zapalonym fotografem. Sam skonstruował sobie aparat fotograficzny i dzięki jego pasji, po rodzinie Ulmów zachowało się do dziś około 800 zdjęć – mówił ks. Ziemiński otwierając ekspozycję. Proboszcz zaznaczył również, że do zorganizowania ekspozycji zmotywował go obecny na otwarciu ks. Józef Posłuszny.

– Członkowie naszej, międzynarodowej już dziś wspólnoty, postrzegają fotografię nie tylko jako sztukę samą w sobie, ale jako służbę Bogu poprzez ewangelizowanie obrazem – mówi Dariusz Szyling, dzięki któremu wystawa trafiła do Konina. – Staramy się by funkcja fotografa nie ograniczała się wyłącznie do roli reportera dokumentującego uroczystości kościelne, ale by wyniki naszej pracy były również źródłem inspiracji duchowej. Ciągły rozwój fotografów ze wspólnoty „Człowiek i Wiara”, zarówno osobisty jak i warsztatowy, sprawia, że ich prace mają wysoką wartość artystyczną. Takie podejście do fotografii – kontynuuje Dariusz Szyling – przyciągnęło wielu bardzo nowych członków. W 2011 roku wspólnotę zakładały ledwie 3 osoby, dziś liczy sobie ona 192 czynnych członków w Czechach, Słowacji, Egipcie, a od niedawna także w Polsce. Nie poprzestajemy jednak na tej liczbie i aktywnie poszukujemy nowych fotografów – zapewnia Dariusz Szyling i dodaje, że najstarszy fotograf ma 80 lat, a najmłodszy 15. Wspólnota „Człowiek i Wiara” łączy zarówno fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Ci ostatni mogą zawsze liczyć na wsparcie ze strony bardziej doświadczonych w tej dziedzinie kolegów, a jedni i drudzy wspierać się wzajemnie w rozwijaniu warsztatu i poznawaniu etykiety fotografa kościelnego. Dla członków wspólnoty ważne jest, by każdy z nich nie tylko fotografował w sposób godny i dyskretny, ale i żył w swojej codzienności tak, jak na chrześcijanina przystało. Bo „Człowiek i Wiara” to nie tylko fotografia, wspólnota ta bowiem pozostaje pod opieką trzech kapłanów i co roku uczestniczy we wspólnych rekolekcjach. O wspólnocie „Człowiek i Wiara” można by opowiedzieć jeszcze wiele, jednak ja zakończę tę opowieść informacją, że zdjęcia wykonane przez fotografów z tej wspólnoty są regularnie publikowane w prasie katolickiej, książkach i na portalach internetowych. Najlepsze prace trafiają co roku na wystawę w murach Zamku Praskiego (w okresie Adwentu), a później wędrują po Czechach, Słowacji, Egipcie i Polsce.

Na otwarciu wystawy organizatorów i autorów zdjęć reprezentowali Andrea Szotkowska, Petr Polański oraz Dariusz Szyling. Cudowne zdjęcia czeskich i słowackich fotografów opowiadających o człowieku i wierze, można oglądać w Koninie do 6 października.