Koło: spotkanie formacyjne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

20 maja 2023 r.

Koło: spotkanie formacyjne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

Siostry przełożone wspólnot diecezji włocławskiej w sobotę, 20 maja, raz spotkały się by wspólnie modlić się i pogłębiać temat związany z tytułem Maryi Matki Kościoła, wynikający z wyznania: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Majowe spotkanie miało miejsce w prowadzonym przez siostry orionistki w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych Kole, który w tym roku świętuję 30-lecie istnienia.

W programie spotkania znalazły się adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja ascetyczna i Msza św.

W konferencji ks. Lech Król przypomniał, że obecność Maryi w Wieczerniku, wśród młodej wspólnoty Kościoła świadczy, że Ta, która wydała na świat Jezusa, Syna Bożego, uczestniczyła w jakiś sposób w narodzinach Kościoła powszechnego. Stąd tajemnica Kościoła jest wpisana w dwie doskonałe osoby: Boską Osobę Chrystusa i ludzką osobę Maryi. Po wniebowstąpieniu Jezusa Maryja znalazła swe miejsce wśród Apostołów. Należy do Kościoła swego Syna. Równocześnie opiekuje się nim jako troskliwa Matka. Jest zarówno Córką, jak i Matką Kościoła. Cała jest dla Chrystusa i cała dla Kościoła. Stanowi dla nas najdoskonalszy wzór: zaangażowania w sprawy Ewangelii, pilnego słuchania słowa Bożego, posłuszeństwa, wiary i służenia potrzebującym.

W dalszej cześć ks. Król zwrócił przypomniał, że to na prośbę m.in. Episkopatu Polski papież Paweł VI podczas Soboru Watykańskiego II, podpisując Konstytucję dogmatyczną o Kościele „Lumen gentium” ogłosił Maryję Matką Kościoła, a Jan Paweł II wprowadził tytuł „Mater Ecclesiae” (Matko Kościoła) do litanii loretańskiej.