II Międzyparafialny Turniej Szachów Szybkich o Puchar Biskupa Włocławskiego

18 lutego 2023 r., tekst: ks. PP; foto: ks. MSz

II Międzyparafialny Turniej Szachów Szybkich o Puchar Biskupa Włocławskiego

Już po raz drugi Muzeum Diecezjalne we Włocławku stało się areną zmagań szachistów z Włocławka i okolic. Turniej zorganizowano pod patronatem honorowym biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego z okazji zbliżającego się jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji włocławskiej. Współorganizatorami wydarzenia byli: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Włocławskiej, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławski Klub Szachowy-1938, a patronat medialny objął tygodnik „Idziemy”. W gronie wspierających wydarzenie znalazło się również Hospicjum Bożego Miłosierdzia oraz liczne grono kapłanów i osób świeckich.

W zawodach wzięło udział 64 zawodników z 18 parafii oraz reprezentacja ZSK im. Księdza Jana Długosza we Włocławku. Grano systemem szwajcarskim kontrolowanym w cyklu siedmiu rund. Rywalizowano wspólnie bez podziału na kategorie: dzieci, młodzież, dorośli.

Na początku zasady uczestnictwa w turnieju wyjaśnił Janusz Augustowski, sędzia główny klasy państwowej, który jednocześnie zachęcił wszystkich do sportowej walki w myśl szachowego zawołania „Gensunasumus” – „Wszyscy jesteśmy jedną rodziną”.

Następnie zebranych graczy i ich opiekunów powitał ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zanim zaczęto rywalizację, wszyscy pomodlili się modlitwą szachisty za wstawiennictwem św. Teresy Wielkiej, patronki szachistów.

Uczestnicy mogli zwiedzić muzealne wystawy, poznając historię diecezji włocławskiej przez kulturę i sztukę oraz posilić się domowymi wypiekami przygotowanymi przez osoby wspierające wydarzenie.

Zwycięzcą zawodów okazał się Szymon Lewandowski z parafii św. Urszuli z Kowala. Puchary dla zwycięzcy oraz zdobywców drugiego i trzeciego miejsca fundował biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Dodatkowo przyznano nagrody specjalne w kategoriach: kobiety, mężczyźni, młodzież, dzieci, duchowni Obecny za zakończeniu turnieju biskup włocławski pogratulował lureatom i wszystkim uczestnikom rywalizacji. Podkreślił, że szachy są wymagającą grą, kształtującą charakter i myślenie. Zauważył też, że każda porażka wzmacnia charakter.
.
Zainteresowanie, jakim cieszył się turniej, pozwala snuć plany o cykliczności wydarzenia.