Grodzisko: 400-lecie konsekracji kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła

2 października 2020 r.

Grodzisko: 400-lecie konsekracji kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła

Dzień 1 października 2020 r. zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Grodzisku, w dekanacie uniejowskim. Wraz z całą wspólnotą parafialną i zaproszonymi gośćmi świętowaliśmy 400-lecie konsekracji kościoła. Obecny kościół parafialny został wystawiony przez Jana Rudnickiego, miejscowego dziedzica w 1612 r., a konsekrowany w roku 1620. Warto dodać, że wcześniej stał w tym miejscu drewniany kościół pw. Nawrócenia św. Pawła, który najprawdopodobniej funkcjonował od początku istnienia parafii czyli XIV/XV w.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się modlitwą - „Koronką do Bożego Miłosierdzia” o godz. 15.00. Następnie ks. proboszcz, Marek Zieliński, przywitał przybyłych gości i parafian i zaprosił do wysłuchania koncertu pieśni religijnej w wykonaniu zespołu „Cantabile” ze Świnic Warckich. O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem J.E. ks. Bp Wiesława Alojzego Meringa, w czasie której dziękowaliśmy za naszą świątynię i polecaliśmy Bogu wszystkich jej budowniczych, ofiarodawców i dobroczyńców. 23 młode osoby przystąpiły też do sakramentu bierzmowania. Homilię wygłosił ks. prał. Sławomir Deręgowski, proboszcz parafii św. Stanisława we Włocławku, który zaakcentował dziękczynny charakter liturgicznego spotkania i wskazał na przykład głębokiej i odpowiedzialnej wiary naszych ojców. Zwrócił się również do młodzieży bierzmowanej podkreślając jej miejsce – jako ludzi młodych - we wspólnocie Kościoła oraz przypominając wyzwania związane z wiarą w dzisiejszym świecie. Po komunii świętej wszyscy uczestnicy liturgii odśpiewali uroczyste „Te Deum”.

Po wyrażeniu wdzięczności Bogu przyszedł czas na wyrażenie podziękowań wobec ludzi, co uczynił ks. proboszcz dziękując wszystkim gościom i parafianom za przybycie na uroczystość. Szczególne podziękowania popłynęły pod adresem ks. biskupa Wiesława Meringa oraz ks. kan. Aleksandra Rybczyńskiego – poprzedniego proboszcza, który rozpoczął przygotowania jubileuszowe. Na koniec mszy świętej ks. Biskup dokonał podsumowania jubileuszu i poświęcił ufundowaną przez parafian tablicę znajdującą się w kruchcie kościoła, a  upamiętniającą tę dostojną rocznicę.

Około godziny 18 uroczystości przeniosły się do miejscowej remizy OSP, gdzie mogliśmy kontynuować naszą radość spożywając kolację z zaproszonymi gośćmi oraz podziwiając występ orkiestry dętej z Grodziska, która już wcześniej zaznaczyła swoją obecność w czasie Eucharystii.