Filharmonia Narodowa: zapowiedź jubileuszowego koncertu w katedrze włocławskiej


29 kwietnia 2023 r.

Filharmonia Narodowa: zapowiedź jubileuszowego koncertu w katedrze włocławskiej

O jubileuszu Diecezji Włocławskiej i planowanym z tej okazji wielkim koncercie mówił w piątek 28 kwietnia br. w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej pan Bartosz Michałowski. Okazją do ujawnienia planów artystycznych stał się wykład wprowadzający do koncertu Carla Orffa Carmina Burana oraz rozpoczynający się jubileusz 70-lecia istnienia Chóru Filharmonii Narodowej, którego świętowanie naznaczone będzie wieloma koncertami tego światowej sławy zespołu, jednego z najlepszych polskich chórów koncertujących na wszystkich kontynentach, będącego ambasadorem narodowej kultury.
 
– 15 października br. wyjeżdżamy do Włocławka – zapowiedział dyr. Michałowski – Szanowni Państwo, jest wśród nas ks. prałat dr Artur Niemira, kanclerz Kurii we Włocławku, wielki przyjaciel naszego Chóru i Filharmonii Narodowej. Razem przygotowujemy wspaniały koncert z okazji 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej i po raz kolejny będziemy gościć w tamtejszej przepięknej katedrze. Nasz Chór przy tym wielkim jubileuszu 900-lecia diecezji obchodzić będzie swój skromniejszy jubileusz 70-lecia istnienia. Pracujemy z Księdzem Kanclerzem nad repertuarem, wypracowujemy koncepcję, spośród wielkich dzieł mistrzów, które zabrzmią w murach wspaniałej katedry – dzielił się z melomanami w Warszawie dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej, który zestawił włocławskie wydarzenie z najważniejszymi uroczystymi koncertami, jakie odbywać się będą podczas całego sezonu artystycznego. I zaprosił melomanów do Włocławka.
 
Prowadząca spotkanie redaktor Róża Światczyńska z Programu 2 Polskiego Radia z zainteresowaniem podejmując ten wątek, zachęciła zebranych w Filharmonii Narodowej uczestników spotkania do udziału w tym artystycznym wydarzeniu.
 
Koncert Chóru Filharmonii Narodowej z towarzyszeniem orkiestry z okazji 900-lecia Diecezji Włocławskiej planowany jest na niedzielę 15 października br. o godz. 18. Już dziś wielu miłośników muzyki rezerwuje sobie tę datę w kalendarzu. Wstęp do katedry na koncert będzie wolny.
 
Zespół Chóru Filharmonii Narodowej wystąpił już dwukrotnie we włocławskiej katedrze: w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz w 2019 z okazji 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, wykonując po raz pierwszy w historii włocławskiej katedry w całości Oratorium Mesjasz Händla. Na rok 2020 planowane było kolejne wydarzenie artystyczne (Requiem Mozarta), ale jego realizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa.
 
Sponsorem dotychczasowych koncertów, jak i planowanego na ten rok jest ANWIL S.A