Działyń: bp Mering poświęcił kapsułę czasu umieszczoną w wieży kościoła

22 lipca 2019 r., tekst i foto: ks. JG

Działyń: bp Mering poświęcił kapsułę czasu umieszczoną w wieży kościoła

Biskup włocławski Wiesław Mering obdarzył godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej ks. proboszcza Tomasza Muraszewskiego, w dniu poświęcenia efektów trzech lat prac w parafii Działyń w dekanacie czernikowskim.

Niedziela, 21 lipca 2019 roku, to ważna data dla liczącej niespełna 1500 wiernych parafii Świętej Trójcy w Działyniu. Tego dnia historyczną kapsułę czasu poświęconą przez ks. bp. Wiesława Meringa umieszczono w jednej z remontowanych wież kościoła jako świadectwo dla przyszłych pokoleń. Oprócz biskupa włocławskiego i miejscowych włodarzy, podpis na dokumencie złożyli m.in. poseł Joanna Borowiak, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, Aneta Jędrzejewska z Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz ks. prał. Janusz Bartczak, archidiakon Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej, który nałożył nowemu kanonikowi dystynktorium.

W homilii ks. bp Wiesław Mering przeprowadził egzegezę czytań z Księgi Rodzaju (Rdz 18, 1-10a) i z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 10,38-42). – Przyjęcie gości było wpisane w tradycję i kulturę żydowską – zauważył homilista, łącząc oba przywołane fragmenty. Za egzegetami przywołał interpretację, że trzy osoby odwiedzające Abrahama, to wyobrażenie, zapowiedź, prefiguracja Trzech Osób Trójcy Świętej. – Choć to było co najmniej osiemset lat przed narodzeniem Chrystusa, już Bóg przygotowuje dalekosiężnie, powoli, tych, którzy będą Jego wyznawcami do niesamowitej tajemnicy Boga w Trójcy Świętej Jedynego – mówił ks. bp Mering tłumacząc jedną z najważniejszych prawd wiary chrześcijan.

– Księże Proboszczu, z wielkim uznaniem patrzę na duszpasterskie posługiwanie księdza w małych wspólnotach parafialnych: najpierw przez cztery lata w Woli Pierowej, obecnie trzeci rok pracy w Działyniu – mówił Pasterz Diecezji, ustanawiając ks. Tomasza Muraszewskiego kanonikiem honorowym Świetnej Kapituły Kolegiaty Ciechocińskiej. Podając uzasadnienie tej decyzji, ks. bp Mering wyliczył liczne efekty pracy proboszcza w Woli Pierowej liczącej zaledwie 568 wiernych: generalny remont plebanii – malowanie wymiana instalacji elektrycznej i hydraulicznej, pieca, dachu, elewacji zewnętrznej, uporządkowanie cmentarza – wycinka drzew, naprawa parkanu, wykonanie ołtarza polowego, generalny remont kościoła – malowanie wnętrza, kompleksowy remont dachu z wymianą blachy, elewacja zewnętrzna oraz remont i wymiana parkanu. Następnie przedstawił prace dokonane  w Działyniu:  malowanie kościoła, generalny remont dachu, renowacja dwóch wież, instalacja nowego nagłośnienia i oświetlenia, renowacja chorągwi i feretronów, doposażenie naczyń i strojów liturgicznych, instalacja nowego tabernakulum, wyposażenie kaplicy przedpogrzebowej w nowoczesne chłodnie i węzeł sanitarny, odnowienie elewacji plebanii, na której położony został nowy dach, uporządkowanie dwóch cmentarzy z wycinką drzew zagrażających pomnikom, położenie chodników z kostki, wymiana ogrodzenia i zainstalowanie nowej bramy wjazdowej na jednej nekropolii. – To jest moja powinność, żeby powiedzieć wiernym, jakiego mają dobrego gospodarza – Księdza Proboszcza – podsumował pasterz diecezji włocławskiej i wyliczył również osobiste zalety ks. Muraszewskiego.

W uroczystości licznie uczestniczyli parafianie, którzy nie kryli swojej wdzięczności wobec biskupa włocławskiego doceniającego współpracę proboszcza z wiernymi oraz instytucjami wspierającymi podejmowane prace. Obecny był również pochodzący z parafii ks. prałat Kazimierz Bocianowski wspierający prace dokonywane w Działyniu.