Druga kolumna pielgrzymów z diecezji włocławskiej dotarła na Jasną Górę

24 sierpnia 2022 r., ks. AT

Druga kolumna pielgrzymów z diecezji włocławskiej dotarła na Jasną Górę

„Wyruszając na pielgrzymkę do tronu Pani Jasnogórskiej obraliście najlepszą cząstkę. Przez Maryję do Chrystusa. Brawo” – mówił o. Grzegorz Staszak OSPPE, witając drugą kolumnę pieszej pielgrzymki z diecezji włocławskiej na Jasną Górę z Sieradza i Zduńskiej Woli oraz uczestników pielgrzymki rowerowej z Włocławka i Turku, którzy 24 sierpnia dotarli do celu pielgrzymki.

Witający pielgrzymów o. Paweł Subik OSPPE wskazał, że diecezja włocławska przygotowuje się do nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. „Dziś wy przybywacie do Matki Bożej. Ale już niedługo Maryja z Jasnej Góry przybędzie do waszej diecezji, by nawiedzić wasze parafie, by spotkać się z wami”, mówił paulin.

Drugą kolumnę pielgrzymki tworzą:

412. Piesza Pielgrzymka z Sieradza (grupa biało-czerwona), licząca 560 pątników, w tym jedna osoba poruszająca się na wózku. Kierownikiem grupy jest ks. Przemysław Strzelczak;

32. Piesza Pielgrzymka ze Zduńskiej Woli (grupa pomarańczowo-zielona) w której uczestniczy 140 pątników z ks. Krzysztofem Kurantem, kierownikiem grupy.

10. Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej (grupy z Włocławka, Turku i Zduńskiej Woli), licząca 30 uczestników, z ks. Piotrem Kowalskim, kierownikiem pielgrzymki.

Ogółem w drugiej kolumnie pielgrzymowało na Jasną Górę 730 pątników, w tym 500 kobiet i 230 mężczyzn. Opiekę duszpasterską podjęło 21 księży, 7 kleryków, 1 siostra zakonna. W opiekę medyczną włączyło się 6 lekarzy, 14 pielęgniarek, 12 ratowników medycznych.

Łącznie w obydwu kolumnach Pieszej i Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę w roku 2022 uczestniczyło 1600 pielgrzymów (grupy z Włocławka, Konina, Turku i Dzierżaw dotarły na Jasną Górę 13 sierpnia). Wszystkie grupy pielgrzymowały pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Wraz z pielgrzymami z Sieradza i Zduńskiej Woli na Jasną Górę weszło 250 pielgrzymów duchowych z diecezji włocławskiej.

25 sierpnia o godz. 08.00, pielgrzymi uczestniczyć będą w Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszy świętej przewodniczył będzie ks. prał. Dariusz Kaliński, homilię wygłosi ks. inf. Marian Bronikowski.

Po uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej, 27 sierpnia, pielgrzymi z Sieradza i Zduńskiej Woli wyruszą pieszo w drogę powrotną. W swoich miastach zostaną powitani 29 sierpnia.